Gümüş suyu nedir? Koronavirüse karşı etkili mi?

Koronavirüsle mücadele edilirken, "Maske, mesafe ve hijyen" üçlüsünün dışında vatandaşlar ekstra koruma önlemleri de uygulamak istiyorlar

Gümüş suyu nedir? Koronavirüse karşı etkili mi?

Koronavirüsten korunmak için vitaminlerin dışında, beslenmeye de dikkat edenlerin son zamanlarda en çok ilgisini çeken gümüş suyu oldu. Peki gümüş suyu gerçekten koronavirüse karşı koruyor mu uzmanlar açıklık getirdi.

CİDDİ ZARARLAR VEREBİLİR

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, "Gümüş suyu içip koronavirüsleri yok etme” tavsiyesi asılsız bir Amerikan bir rüyasıdır. Tavsiyenin kaynağı da zaten ABD’li saf ve iyi niyetli bir TV şovmenidir. Kolloidal gümüş sıvısı içmenin bırakın faydasını, ciddi toksik etkisi olabilir. Böbreklerinize ve cildinize ciddi zararlar verebilir." dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan da şunları söyledi:

* Kesinlikle kullanmasınlar. Gümüşün antibakteriyel özelliği var, hatta bir ara çamaşır yıkamada kullanılmasıyla ilgili haberler de çıkmıştı; ama ikisini de önermiyoruz.

* Biz pandemide virüsle karşı karşıyayız. Antibakteriyel bile olsa sebze ve meyvelerin bu tür katkı maddeleriyle yıkama uygulamasının bize ne zarar vereceğini bilemeyiz.

* Kendi sağlığımıza zarar da verebiliriz. Asla ve asla önermiyoruz. Gıdayla bunu aldığımız zaman sindirim sistemimize nasıl etkileri olduğuna dair şu anda bilimsel bir çalışma, bir kanıt yok. Bilmediğimiz bu tür uygulamaları yapmak sağlığımızı olumsuz etkileyecektir.

“SİNDİRİM SİSTEMİMİZ ZARAR GÖREBİLİR”

Pandemi sürecinde el hijyeninin, çevre hijyeninin, tüketilen gıdaların temizliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkan, “Kendi sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde bunları uygulamamız gerekiyor. ‘Sebze meyvelerinizi gümüş suyuyla yıkayın’ gibi söylemler kesinlikle yanlıştır. Çünkü gümüşün antibakteriyel olduğuna dair bazı yazılar var; ama sebze ve meyvelerimizi gümüş suyu içeren sularla yıkamak toksitesinin ne olduğunu bilmediğimiz için onu ağızdan tükettiğimiz zaman sindirim sistemimize nasıl bir etkisi olduğunu bilmediğimiz için zarar görebiliriz” ifadelerini kullandı.

GÜMÜŞ SUYU NEDİR?
Gümüş parçacıklarının saf su içerisinde homojen olarak dağılmış haline gümüş suyu denir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER