Gülümsemek Korkulu Rüyanız Olmasın

Kadın erkek fark etmeksizin birçok kişinin dişleri konusunda yaşadığı en büyük problemlerin başında dişlerinin istenilen beyazlığa sahip olmaması gelir.

Gülümsemek Korkulu Rüyanız Olmasın

İnsanların yaklaşık %7’si dişlerinin beyazlığından hoşnutsuz oldukları için dişlerinin görünmesini istemezler ve gülmekten kaçınırlar. Bu tür sorunların giderilmesi için karbonat ve farklı malzemelerin
kullanılması yoluyla diş beyazlatmaya yönelik yapılan uygulamalar yerini Bleaching olarak da bilinen diş beyazlatma yöntemlerine bırakmış ve estetik diş hekimliği prosedürlerindeki gelişmeler sayesinde çok daha etkili sonuçlar almak mümkün olmuştur. Diş beyazlatma İstanbul ve diğer illerimizde kalıcı, etkili, hızlı, pratik ve güvenli bir yöntem arayanlar için en doğrulu seçim haline gelmiştir.

Diş beyazlatma işleminde kullanılan diş beyazlatma ajanları su içermekte olduğundan diş minesinden herhangi bir şekilde zarar vermez. Ayrıca mümkün olan en uzun kalıcılık süresine sahip olduklarından doğal ve sağlıklı bir beyazlığa ulaşma imkanı tanır. Diğer yandan dişlerin susuz kalmasını ve bu nedenle çatlamasını da engeller. Tüketilen yiyeceklerin ve içeceklerin diş boşluklarının arasında kalması dişlerde renk değişimleri oluşmasının nedenlerinden biridir. Bu nedenle diş beyazlatma yöntemi uygulandıktan sonra diş renginde elde edilen beyazlığın kalıcı olması için diş renginin korunmasına özen gösterilmelidir. Diğer bir deyişle dişlerde renklenmeye neden olabilecek beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi yoluyla uzun süreli kalıcı beyazlık elde edilmesi imkanı vardır.

Kişiden kişiye diş renkleri farklılık gösterebildiği gibi zaman içinde çeşitli nedenlere bağlı olarak dişlerin renginin koyulaşması da söz konusu olabilir. Diğer yandan beslenme alışkanlıkları dahilinde tüketilen yiyecekler ve içecekler kadar ağız ve diş bakımı rutinine gereken özenin gösterilmemesi de zaman içinde dişlerde sararma ve koyulaşmaya neden olur. Bunun sonucunda zaman içinde estetik açıdan hoş olmayan bir görünümle karşılaşılması riski oldukça fazladır. Dişlerdeki sarılığın ya da diş rengindeki koyuluğun giderilmesi ve daha beyaz bir görünüme sahip olunması için erkekler de kadınlar da sıklıkla diş beyazlatma prosedürlerine başvururlar.

Diş Sararmasının Nedenleri Nelerdir?
Zaman içinde diş dokusunun emdiği boyayıcı unsurların diş dokusuna yerleşmesine bağlı olarak dişlerin rengi koyulaşabilir. Diğer yandan diş yüzeyinde oluşan birtakım lekelenmeler de dişlerde sararmalara yol açabilir. Bebeklikte kullanılan bazı ilaçlar diş renginde bozulmaya neden olabileceği gibi yapısal bozukluklar da renkte sararmalara sebep olabilir. Ayrıca dişler canlılığını yitirdiğinde dokuların bozulması ve dişi içten boyayarak koyulaşmaya neden olması riski vardır.

Diş beyazlatma uygulamalarının gerçekleştirilebilmesi için ilk adım dişlerin yüzeyinin temizlenmesidir. Bu işlem dişin doğal renginin ortaya çıkarılmasını sağlar. Daha sonra diş yüzeyine karbamid peroksit ya da hidrojen peroksit gibi kimyasallar uygulanır. Böylece dişlerin kendi renklerinde açılma sağlanabilir. Diş beyazlatma ofis tipi ev beyazlatma ve ev tipi diş beyazlatma yöntemleriyle uygulanabilir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir?
Hastanın kendisi tarafından ev ortamında gerçekleştirilen ev tipi diş beyazlatma diş hekiminin kontrolünde gerçekleştirilen bir yöntemdir. Diş hekimi hastadan ağız ve diş ölçüleri aldıktan sonra yumuşak ve şeffaf diş plakları hazırlanır. Bu plakların içerisine, diş hekiminin verdiği diş beyazlatma ajanları sıkılır. Daha sonra plaklar ağza takılır. Plakların diş hekiminin belirlediği süre boyunca düzenli olarak kullanılması çok önemlidir. Diğer yandan bu sürenin hasta özelinde belirleneceği unutulmamalıdır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir?
Diş hekiminin klinik ortamında uyguladığı ofis tipi diş beyazlatma yönteminde kullanılan diş beyazlatma ajanları ev tipi diş beyazlatma yöntemine göre daha yüksek konsantrasyona sahiptir. Diş beyazlatma uygulaması sırasında kullanılan diş beyazlatma özelliğine sahip kimyasal ajan temas ettiği takdirde diş etlerine ve yumuşak dokulara zarar vermesi riski vardır. Bu nedenle diş beyazlatma uygulamasına başlanmadan önce diş etleri, dokular ve dudaklar izole edilmelidir. Kimyasalları diş yüzeyine uygulanmasının ardından beyazlatma ajanlarının aktive edilmesi için lazer ya da UV ışınlarından yararlanılır.

Bazı hastalarda diş beyazlatma uygulamalarından daha etkili sonuçlar alınması ya da elde edilen sonuçların desteklenmesi amacıyla ofis tipi diş beyazlatma ve ev tipi diş beyazlatma yöntemlerinin kombine edilmesi söz konusu olabilir.

Diş Beyazlatma Güvenli mi?
Diş hekimleri tarafından ya da diş hekimlerinin kontrolünde, doğru tekniklerle uygulama yapılması halinde diş beyazlatma güvenli bir uygulamadır. Ancak diş beyazlatma yöntemlerinin diş dokusunun aşırı geçirgen olduğu durumlarda hasta özelinde farklı düzeyde hassasiyete neden olması olasıdır. Ancak diş beyazlatma uygulamasına bağlı olarak oluşan hassasiyet kalıcı değildir.

Diş beyazlatmaya bağlı olarak ortaya çıkan hassasiyet düzeyine göre diş beyazlatma seanslarının süresi kısaltılabilir. Bu tür durumlarda seans süresinin kısaltılması ancak seans sayısının artırılması tercih edilebilir.

Diş beyazlatma sonrası dişlerde renklenmeye neden olması olası yiyeceklerin ve içeceklerin tüketimine ara verilmelidir. Uygulamayla elde edilen sonucun kalıcılığı kişinin beslenme alışkanlıkları ile rutin ağız ve diş bakımına ne kadar özen gösterdiğine bağlı olarak değişebilir.

Tüm bunlara ek olarak kanal tedavisi gören ve canlılığını yitiren dişlerdeki sararma ve koyulaşmaların giderilmesi için de ayrı bir beyazlatma prosedürü uygulanması mümkündür. Ayrıca blog bölümünde paylaşılan, bonding nedir içeriklerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca blog bölümünde paylaşılan, laminate veneer nedir içeriklerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER