En sevimli kedi cinsleri

En yakın dostlarımız kediler, geçmişten günümüze her zaman insan hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. Bu durum kedilerin her hareketini hem çocuklar hem de yetişkinler için merak konusu haline getirmiştir. Öyle ki tarihsel süreçte hem kutsal olduğu düşünülen hem de kötü şans getirdiğine inanılan başka bir canlı bulmak mümkün değildir.

En sevimli kedi cinsleri

Yaşantımızı paylaştığımız dostlarımızın davranışlarını anlamlandırmak, neleri sevip sevmediklerini öğrenmek yani onları daha iyi tanımak için biraz çaba sarf etmek gerekiyor.

Evimizi paylaştığımız bu sevimli dostlarımızın birçok cinsi bulunuyor. Tüm bu farklı cinslerin kendine özgü davranışları ve ihtiyaçları oluyor. Bu nedenle kedinizin cinsini tam olarak bilmeniz ona daha konforlu ve sağlıklı bir yuva sunmanızı sağlıyor. Öğrenmek istediğiniz tüm konular hakkında Heykedi – Kediler hakkında bilgiler  adresini ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Tüysüz Kedi Cinsleri

Sfenks kedisi olarak da bilinen tüysüz kediler, oldukça akıllı ve konuşkan türler arasında yer alıyor. Özellikle sahipleriyle derin bağ kurma eğiliminde olan bu tür, oyun oynamayı ve insanlarla vakit geçirmeyi çok seviyor. En çok dikkat çeken kedi türleri arasında yer alan sfenks kedileri, her ne kadar tüysüz olsalar da farklı desenli derilere sahip olabiliyor. Diğer cinslere göre daha büyük kulak ve patilere sahip olan bu kediler oldukça atletik bir yapıya sahip. Hızlı hareket kabiliyetleri ve enerjileri ile aynı evi paylaşmanın büyük bir zevk olduğu türlerin başında geliyor.

Tüysüz kediler, alerjisi olanlar tarafından da sıkça tercih ediliyor. Evcil hayvan beslemenin dayanılmaz zevkini en çok sunan türlerin başında gelen bu tür, kucağınızda inmek istemeyecek. Kediler genel olarak aksilikleri ve asilikleri ile tanınır. Ancak tüysüz kediler insanlara olan düşkünlükleri ile biliniyor. Gece uyurken bile yanınızdan ayrılmak istemeyecek bu kedileri çok seveceksiniz. Kocaman kulakları ve kendine has görüntüsü ile bu küçük dostunuzla vakit geçirmek başlı başına bir keyif.

Gri Kedi Cinsleri

En sevilen ve tercih edilen kedilerden olan gri kediler farklı cinslerden olabiliyor. Birçok türde kendine yer bulan bu tür bu yüzden oldukça yaygın. Her ne kadar renkleri benzese de bu kedilerin her biri farklı özelliklere ve mizaca sahip oluyor. En sevimli gri kedi türlerinden bazıları Devon Rex, Chartreux, Rus Mavisi, Scottish Fold’dur.

Devon Rex cinsi kedilerin en büyük özelliği dışa dönük ve enerjik olmalarıdır. Gri kediler arasında en sevilen cinslerden biri olan bu tür, görünüşleri ile de oldukça dikkat çekici. Bir diğer sevilen gri kedi türü Chartreux’dur. Bu türün en ayırt edici özelliği kocaman turuncu gözleridir. Sakin ve insanlarla kaynaşmayı seven Chartreux’lar, çocuklarla da çok iyi geçiniyor. Ülkemizde de çok popüler olan Scottis Fold cinsi, en popüler gri kedilerden biridir.  Öne doğru kıvrık kulakları ve tüyleriyle çok fala dikkat çeken tür, sesli tepkileri de çok seviyor.

Gri kediler arasında en dikkat çekeni kuşkusuz Rus Mavisi olarak bilinen türdür. Parlak yeşil gözleri ve muhteşem tüyleri en belirgin özellikleri arasındadır. Ayrıca bu cins, ömürlerinin uzun olmasıyla da tanınıyor. Diğer türlere göre daha sakin ve utangaç olsalar da tüm kediler gibi oyun oynamaya düşkündür.

İran Kedileri

Hem ülkemizde hem de dünyada popüler olan İran kedileri, yumuşacık kabarık tüyleri ve insanlarla kurdukları derin bağlar ile en sevilen kedi cinsleri arasında yer alıyor. Uysal karakteri sayesinde çocuklarla kolayca arkadaş olabiliyor. İnsanlarla birlikte yaşamaya uyumlu olan İran kedileri, siz evde yokken bile bir kenarda sakince oturup sizi bekleyecektir.

Hareket etmeyi pek sevmedikleri için onları çeşitli oyunlarla hareket ettirmeniz gerekecek.

Uzun yıllardır var olan kediler çok sayıda türe sahiptir. İnsanlarla kaynaşmayı ve yaşamayı seven türler olduğu gibi pek sıcak kanlı olmayan kedi türleri de bulunuyor. Türlerin bakımı oldukça meşakatliyken bazılarının ki çok kolay olabiliyor. Aynı şekilde beslenme şekilleri arasında da farklılıklar olabiliyor. Bu nedenle kedinizin cinsini bilmek, onu daha iyi tanımanıza ve daha sağlıklı bağlar kurmanızı sağlıyor. Kedi cinsleri, beslenme pratikleri, bakım detayları ve olası sağlık sorunları ile ilgili kapsamlı bilgiler için heykedi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Küçük dostunuzla geçireceğiniz zamanı hem kendiniz hem de onun için sağlıklı ve keyifli hale getirebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER