Dekorasyonunuzu Sehpa ile Tamamlayın!

Salonlarınızda göz alıcı ambiyanslar yaratmak mobilya seçimi oldukça önemlidir.

Dekorasyonunuzu Sehpa ile Tamamlayın!

Sehpa takımı çeşitleri ev dekorasyonunuzun ve mobilyalarınızın en önemli yardımcısıdır. Oturma grubu, yemek masası ve vitrin gibi ana mobilyaların yanında tamamlayıcı rol oynar. Her ne kadar tamamlayıcı rol oynuyor gibi görünseler de evinizin havasını tamamen değiştirebilirler. Sehpalar görünüm ve farklı tasarılarıyla mobilyalarınız arasında bütünlük sağlayan en önemli eşyalar arasında yer alır. Fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra dekoratif ürün olarak önemli görevleri vardır. Zigon, orta, yan ve dresuarlar gibi çeşitleri ile evinizin atmosferini ve görünümünü değiştirirler. Farklı kullanıcı tercihlerine cevap verebilecek birçok çeşit ve model bulmak mümkündür. Sehpalar ahşap, metal, cam ve mermer gibi materyallerden imal edilir.

En Çok Tercih Edilen Sehpa Modelleri Nelerdir?
Zigon sehpalar genelde tamamlayıcı ürün olarak tercih edilir. Kullanılmadıkları zamanlarsa iç içe geçirilerek odanın en müsait yerine çekilerek yerden tasarruf sağlar. Kare, dikdörtgen ve oval çeşitleri vardır. En çok misafir ağırlarken servis ekipmanı olarak kullanılırlar. Orta sehpalar genel kullanım alanı salonlar ve çocuk odalarıdır. Birden fazla bölümü ve çekmeceli çeşitleri vardır. Birlikte vakit geçirilen yerin konforunu artırır ve ortama şık bir görünüm kazandırır. Kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre model seçmek önemlidir. Hem çağdaş dekorasyon hem de klasik görünüm sevenlerin tercihlerine hitap eden çeşitleri vardır. Yan sehpalar koltuk yanlarında kullanılan bildikleri gibi mini raf olarak kullanılabilirler. Süs eşyalarınızı mini raflarına yerleştirerek hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Salon ya da oturma odasında en çok tercih edilen modellerden biri de C sehpa çeşitleridir. Koltuğa maksimum yaklaşan bu modeller oldukça işlevseldir. Zigon şeklinde birden fazla olup, farklı boyutlarda olan modelleri de bulunur. Bir başka model ise dresuar tarzı olanlardır. Dresuar kelimesi dilimize yabancı dilden geçmiştir. Konsol masası, makyaj masası, şifonyer, Televizyon ünitesi ve vitrin gibi mobilya aksesuarlara verilen genel isim olarak bilinir. Dresuar modeller çok amaçlı kullanıma uygundur. Genellikle çok katlı olur. Ahşap ağırlıklı ve metal ayaklı dresuar sehpa çeşitleri en çok tercih edilen modellerdir.

Sehpa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar
Sehpa modelleri ve çeşitleri oldukça geniş bir yelpazesine sahiptir. Seçim yaparken ilk dikkat edilmesi gereken konu evinizdeki mobilyalarınız ile uyumu olmalıdır. Ürünü satın alırken kullanılan materyal seçimine, dayanıklılığına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca kullanım alanınıza ve ihtiyacınıza uygunluğu önemli bir konudur. Ürünün büyüklüğü kullanacağınız salon veya odaya uygun olmalıdır. Asıl önemli olan kendi zevkinize ve beklentinize uyan model seçmektir. Kullanacağınız alanda hangi materyalden oluşan mobilya ağırlıkta ise o materyalden üretilmiş sehpalar seçmeniz doğru tercih olur. Seçeceğiniz ürünlerin yüksekliği kanepe ve koltuk takımlarınızla uyumlu olmalıdır.

Sehpa Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Sehpa dekorasyonunda doğru ürün şekli seçmek önemlidir. Geniş salonlarınız için büyük kare modeller doğru tercihler arasında yer alır. Büyük bir alanı doldurur ortamı yumuşatır, açılı ve doğrusal eşyalarla kontrast oluşturur. Yüksek olmayan bir sehpa küçük oturma düzeni için uygun tercih olur. Sehpalarınızın ve mobilyalarınızın boyutları iyi eşleşebilmelidir. Odanızın büyüklüğünü ve sehpanın yükseklik ve uzunluğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Mini raf olarak kullanacağınız ürünlerde raf sayısına göre bir bölüme vazo bir bölüme kitaplar bir bölüme de minik süs eşyaları yerleştirerek dekore edebilirsiniz.

Sehpa Fiyatları, Temizliği ve Bakımı
Ahşap sehpaların korunması ve bakımı önemli bir konudur. Sıcak bir tabak ya da bardağın üzerine direk olarak konulması yüzeye zarar verebilir. Üzerine herhangi bir cisim koyarken mutlaka altlık kullanmanız gerekir. Yüzeyde herhangi bir aşınma veya deformasyon görüldüğünde cilalanması tavsiye edilir. Sehpa temizliği yaparken kimyasal temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Ayrıca yüzeyini çizecek zarar verebilecek sert cisimler ile temizlik yapılmamalıdır. Yumuşak nemli bir bezle silmek doğru tercih olacaktır. Sehpa fiyatları kullanılan malzemeye, işçiliğe, üzerinde bulunan dekoratif öğelere ve boyutuna göre farklılıklar gösterir. Fabrikasyon ürünler ile el işçiliği kullanılarak yapılan sehpalar arasında fiyat farkı mevcuttur. Mobilyalarınızın bütünlüğünü sağlayıp evlerinize şık bir görünüm kazandıracak sehpalar arasından ihtiyacınıza ve bütçenize uygun modeli Koçtaş web sitesinden bulabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER