Çamaşır makinesi temizleme yöntemleri

Kirli çamaşırları yıkayan çamaşır makineleri temiz mi? Zamanla makine içinde biriken kirler, kalan atık sular ve kireç koku sorununa neden olabilir. Düzenli temizliğin yapılmadığı makinelerde yıkanan çamaşırlar da kötü kokar.

Çamaşır makinesi temizleme yöntemleri

Her evde bulunan doğal malzemelerle makine kolayca temizlenebilir. En iyi makineyi seçerek uzun ömürlü bir kullanım sağlamak için öncesinde çamaşır makinesi tavsiyesi almak ve daha sonra uygun malzemelerle düzenli temizlik yapmak gereklidir.


Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Islak işlem yapılan çamaşır makineleri bakteri üretimi için ideal ortamı sağlar. Düzenli olarak temizlenmeyen makinelerde kireçlenme ve küflenme sık görülen sorunlar arasında sayılabilir. Bu gibi istenmeyen durumlarda makinenin ideal kullanım ömrü kısalır.

Olumsuz yan etkiler sebebiyle makine daha fazla enerji harcar ve bu da su ve elektrik faturalarının artmasına neden olur. Kazan ve borularda oluşan koku, kir ve küfün temizlenmesi için önerilen malzemelerin yüksek ısıda makine boşken kullanımı tavsiye edilir.


Deterjan ve Yumuşatıcı Bölümlerin Temizliği

Çamaşır makinelerinin gözle görünen ve en çok kirlenen bölümleri kuşkusuz deterjan ve yumuşatıcı bölümleridir. Deterjan kalıntılarının temizlenmesi için beyaz sirke ve su en basit yardımcılardır.

· 1 su bardağı sirke

· 1 su bardağı suyla karıştırılır ve kaynatılır.

Hazırlanan su soğuyunca makinenin ilgili bölmesi çıkarılarak temizlik işlemine geçilebilir. Daha sonra karışım bu bölümlere kanarak bekletilir. Makinenin modeline göre deterjan gözünün çıkmaması durumunda bir sprey yardımıyla su püskürtülerek temizlik yapılabilir.


Sirke Ve Tuz İle Doğal Temizlik

Kötü koku ve kireçle etkili mücadele için sirke ve tuzdan yardım alınabilir. Tuz deterjan bölümüne ilave edilebilir ve sirke de direkt makine içine dökülebilir. Bu tarif için;

· 1 su bardağı sirke ve

· 1,5 yemek kaşığı tuz yeterli olacaktır.

Temizlik işlemi makine boşken kısa programda yıkama yapılarak tamamlanabilir. Körük lastiği ve iç kısım temizliği de her çamaşır yıkama sonrasında nemli, sabunlu bir bez yardımıyla yapılmalıdır.


Çamaşır Makinesi Temizliğinde Sık Kullanılan Malzemeler

Temizlik zor olsa da her evde bulunan yardımcı malzemelerle etkili sonuçlar elde edilebilir. Elma sirkesi, limon tuzu, karbonat, çamaşır suyu ve su çamaşır makinesi temizliğinde sık kullanılan malzemeler arasında sayılabilir.

Son dönemlerde çamaşır makinesi temizliği için kullanılan bir diğer yardımcı malzemeyse bulaşık makinesi deterjanıdır. Kireç çözücü etkisi bulunan hepsi bir arada tabletler makine boşken kullanılarak kısa programda yıkama tamamlanabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER