Buz lazer ile yepyeni bir epilasyon deneyimi

İstenmeyen tüylerden kurtulmak herkesin arzusu. Bu amaçla üretilmiş pek çok yöntem mevcut. Ancak epilasyon demek hemen hemen herkes için acılı ve oldukça sıkıntılı bir süreç anlamına geliyor. Oysa son yıllarda oldukça tercih edilen bir yöntem olan buz lazer epilasyon ile artık neredeyse tamamen ağrısız ve oldukça konforlu bir epilasyon yaptırmak mümkün.

Buz lazer ile yepyeni bir epilasyon deneyimi

Buz lazer işleminde kullanılan aletin başlığındaki soğutma bölümü ile çok daha etkili bir epilasyon deneyimi yaşanırken aynı zamanda bu deneyimin ağrısız olması da sağlanmıştır. Bubölümde bulunan soğutma sistemi kıl köklerine doğrudan nüfuz eder ve sıcaklığı -5 0C’ye kadar düşürür. Bu sayede diğer epilasyon cihazlarının göremediği çok ince tüyler dahi yakalanır. Bu özelliği sayesinde koyu ya da açık fark etmeksizin tüm cilt tiplerinde kullanımı uygundur.

Acısız Bir Epilasyon Deneyimi

Buz lazer epilasyona acıtır mı sorusu sıklıkla gündeme gelse de buz lazer yaptıranların da hem fikir olacağı gibi işlemin neredeyse tamamen acısız olduğunu söylemek mümkündür. Bu uygulama esnasında cilde bir jel sürülür ve uygulama başlığı cilt üzerinde sürekli olarak kaydırılır. Bu sebeple de bölgesel olarak hissedilen ağrı minimalize edilmiştir.

Cihazın başlığında bulunan soğutma sistemi acı hissininazaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak uygulama yapılan bölgelerde soğuğa bağlı olarak uyuşma ya da kızarıklık gözlenebilir. Ancak bu yan etkiler kısa sürede geçecektir.

Buz Lazer Epilasyon Seansları

Buz lazer ne kadar sürer sorusu sıklıkla akla gelmektedir. Bu soruya sağlıklı bir cevap verilebilmesi için pek çok faktörün değerlendirilmesi gerekmektedir. Ortalama bir cevap vermek gerekirse 6 ile 8 seans arasında epilasyonun tam anlamıyla istenen sonucu vermesini bekleriz. Her bir seansın aralığı ise 5 ya da 8 hafta arasında değişmektedir.

Buz lazer kaç seansta biter sorusu belirttiğimiz gibi pek çok etmene bağlı olarak değişmektedir. Öncelikle yaş bu konuda önemli bir etkendir. Yaş aldıkça genel olarak hem kadınlar hem de erkekler kıllanma eğilimi gösterirler. Bu sebeple genç yaştaki kişilerin daha hızlı bir sonuç beklemesi normaldir. Ayrıca vücuttaki kıllanmanın genetik faktörleri de olduğunu bildiğimiz için bu husus da göz önünde bulundurulmalıdır.

Buz lazerin kaçıncı seansta sonuç vereceğini değerlendirirkenhormonel ve tıbbi faktörlere de bakılması gerekmektedir. Vücutta görülen kıllanma hormonel dengesizler sebebiyle artış gösterebilmektedir. Bu durum genel bir sorun olabileceği gibi dönemsel olarak da görülebilir. Ayrıca kişilerin kullandığı ilaçlar ya da aldığı tıbbi tedaviler de buz lazer etkisi ile ilgili farklılıklara sebep olabilir.

Buz Lazer Epilasyon Uygulaması

Buz lazer epilasyon esnasında öncelikli olarak kademeli bir ısıtma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu ilem doğrudan kıl köklerine uygulandığı için çevredeki dokulara hiçbir zarar verilmeyeceği gibi ciltte yanık oluşumu da önlenmiş olur. Ütüleme tekniği olarak da adlandırılan in-Motion tekniği ile buz lazer başlığı sürekli olarak hareket ettirilir. Bu teknik sayesinde daha açık renkli ve ince olan kıllar bile kolaylıkla tespit edilir.

Kademeli ısıtma işleminin ardından uygulanan ani soğutma sistemi sayesinde epilasyon neredeyse tamamen ağrısız olarak gerçekleştirilirken aynı zamanda diğer epilasyon yöntemlerinde görülebilen çizgi oluşumu gibi yan etkiler de görülmez. Böylece oldukça konforlu bir epilasyon gerçekleştirilmiş olur.

Buz lazer uygulamasında soğutma işlemini gerçekleştiren ICE teknolojisidir. Buz lazer cihazlarının başlığında bulunan safir uçlar aracılığı ile soğutma işlemi sağlanırken, uygulamayı yaptıranlar neredeyse hiçbir şey hissetmezler. -5 0C’ye kadar soğuma sağlayan bu sistem buz lazer uygulamasının konforlu hale gelmesinin ve uygulama sonrasında hiçbir yan etki görülmemesinin en büyük sebebidir.

Buz Lazer Epilasyon Öncesi Yapılması Gerekenler

Buz lazer epilasyon son dönemlerin en popüler epilasyon uygulamasıdır. Bu popülaritenin en büyük sebebi kullanıcılara neredeyse tamamen ağrısız bir epilasyon imkânı sunmasının yanı sıra tüm cilt renklerinde ve tüm kıl çeşitlerinde alınan başarılı sonuçlardır.

Buz lazer işleminden önce bu işlemi yaptıracak olanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle buz lazer işleminden yaklaşık 1 ay kadar öncesinde ağda veya epilatör gibi geleneksel kıl alma işlemleri uygulanmamalıdır. Hatta cımbız ya da iple alma gibi uygulamalar bile tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu işlem ile kıllar köklerinden alınmaktadır oysa buz lazer etkisini sağlıklı olarak gösterebilmesi için kıl köküne kadar kılı görmesi gerekmektedir.

Bu işlemden 1 ay öncesine kadar bronzlaşmanın olmaması önerilmektedir. Buz lazer epilasyon her ne kadar cilt rengi fark etmeksizin etkili olsa da solaryuma girme ya da bronzlaşma işlemin başarısını tehlikeye atabilmektedir.

Buz lazer uygulamasından önce uygulamanın yapılacağı merkezde hasta detaylı bir muayenedne geçer. Bu muayene esnasında eğer varsa kulanılan ilaçlar ya da alınan tedaviler uzaman bildirilmelidir. Bazı ilaçlar ve tedavi yöntemleri uygulama açısından engel teşkil edebilir.

Buz lazer epilasyonun yapılacağı zaman eğer varsa deodorant ya da diğer kozmetik ürünlerin ciltten tamamen temizlenmeleri gerekir. Bu işlem ıslak bir bez aracılığı ile yapılabilir. Ayrıca epilasyon yapılacak olan bölgedeki tüylerin kısaltılması gerekir. Bu kısaltma işleminin uygulamadan 3 gün önce yapılması faydalı olacaktır.

Buz Lazer Epilasyon Sonrası Bunları Yapmayı Unutmayın

Buz lazer epilasyon 1. seans sonrası dikkat edilmesi ve yapılması gereken birtakım şeyler bulunmaktadır. Yapılması gerekenler hem konforun devam ettirilmesi hem de etkinin arttırılması için önemlidir. Buz lazer epilasyon işlemi sonrasında 15 ile 20 dakika aralıklarla epilasyonun yapıldığı bölgeye buz uygulanabilir. Buz uygulaması o bölgede kızarıklık oluşumunu engeller ve cildin rahatlamasını sağlar.

Lazer epilasyon işlemi sonrasına epilasyonun yapıldığı bölgeyi nemli tutmak cildin kendini kolay toplamasını sağlayacaktır. Ancak fazla nem de tahrişe sebep olabileceği için ağır ve terletici spor yapılamamsın tavsiye edilir. Ayrıca epilasyon sonrasında o bölgenin 24 saat sıcak su ile temasından mümkün olduğunca kaçınılması önerilmektedir.

Buz lazer epilasyondan 15 gün sonrasına kadar cildin tahrişini önlemek amacı ile güneşlenilmemelidir. Ayrıca yine cildi korumak amaçlı olarak güneş koruyucu kullanılması faydalı olacaktır. Tüm bu uygulamalar her ne kadar zorunlu olmasa da buz lazer epilasyonun etkisinin arttırılması ve epilasyon esnasındaki konforun devam ettirilmesi açısından oldukça önemlidir. Uygulama yaptırmadan önce uygulamayı yaptıracağınız merkezde bulunan uzman ile görüşerek aklınızda olan soruları sorabilir ve en doğru yanıtı ondan alabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER