Aldatan Aldanır!

Uzman Hipnoterapist Gani Eser; psikolog, sosyolog ve hukukçu kimlikleriyle aldatma olgusu hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Aldatan Aldanır!
İlişkileri bitme noktasına götüren aldatma olgusu toplumun her sosyoekonomik ve sosyokültürel katmanında rastlayabileceğimiz bir durum olduğu için; nedenleri,süreç ve sonuçları hakkında bilgi ve gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.
 
Genel olarak aldatmak; hile yapmak, gerçeği gizlemektir. Ele aldığımız durum ise eşlerin başka bireylerle duygusal ve/veya cinsel olarak birlikte olmaları ve bunu partnerlerinden gizlemeleridir.
 
NEDENLERİ
 
Bizim toplumuzda evlenme yaşı batı toplumlarına göre oldukça erkendir. Görücü usulü ile evlenmek modası geçmiş bir kavram gibi görünse de hâlâ yaygındır.Bireyler evlenmenin anlamını, yükümlülüklerini tam olarak kavrayamadan nikâh masasına oturuyorlar.Ruhsal, cinsel ve fiziksel uyum bir ilişkinin sağlıklı başlaması ve sürebilmesi için ön koşullardır.
 
Daha sonra sosyokültürel uyum önem kazanır. Ailelerin uygun görmesi sosyal kabul anlamında elbette önemlidir ama uyum olmadan başlayan evlilikler maalesef mutsuzluk ve geçimsizlikle sonuçlanmaya mahkûmdur.
 
İlişkisinde mutsuz ve tatminsiz olan bireyler bir süre sonra sorunun kendilerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda düşünmeye başlarlar. Bunu test etmenin tek yolu da başka birisiyle denemektir.
 
SONUÇLARI
 
Sağlıklı ilişkilerde aldatma söz konusu olmaz. Karşılıklı tatmin olduğu için göz dışarı kaymaz
 
Sağlıklı ilişkilerde aldatma söz konusu olmaz. Karşılıklı tatmin olduğu için göz dışarı kaymaz.
 
Aldatma ile birlikte yalanlar, güvensizlik ve paranoya ortaya çıkar. Aldatan yakalanma korkusuyla, aldatılan hissettiklerinin etkisiyle paranoyaklaşır. İlişki gittikçe bir çıkmaza doğru sürüklenir ve itiraf aşamasına kadar gider.
 
Asıl ilginç olan bu aşamadır. Aldatan eş itirafta bulunduğunda bir sürprizle karşılaşması olasıdır. Eşi de onu aldatmış, kendi yalanını gizlemeye çalışırken olan bitene kör, sağır kaldığı için aldatıldığını fark edememiştir.
 
Hayat etki-tepki, neden-sonuç ilişkilerinden başka nedir ki? 
 
Aldatan Aldanır!
 
Kaynak:Habertürk
 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER