Ağız ve diş sağlığının önemi

Ağız, besinlerin sindirime hazırlandığı ilk yerdir. Ağız ve diş sağlığında meydana gelen olumsuzluklar, dolaylı olarak sindirim sistemini ve ardından da tüm vücudu etkiler. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı denildiği zaman akla tüm vücudun sağlığı gelmelidir. Besinlerin insanlarla ilk buluşma noktası olan ağızda, yiyecekler dişler tarafından küçük parçalara ayrılarak öğütülür.

Ağız ve diş sağlığının önemi

Tükürük içerisinde yer alan enzimler sayesinde de besinlerin çözünmesi sağlanır. Güzelce parçalanıp öğütülmüş olan besinler daha sonra mideye ulaşır. Besinlerin ağızda iyice parçalanıp öğütülmeden yutulması mide rahatsızlıklarına yol açar. Dişler, besinlerin parçalanıp öğütülmesi dışında estetik görünüm ve seslerin doğru çıkarılması konusunda da oldukça önemlidir.

Ağız ve diş sağlığının devamlılığı için doğru diş kliniği seçimi oldukça önemlidir. Dişlerde meydana gelen ufak bir şikayet, düzenli kontrol edilmediği takdirde büyük bir soruna dönüşebilir. Bu nedenle alanında uzman hekimlerin müdahaleleri ve önerileri büyük önem taşır. İstanbul Dental Care, uzman kadrosuyla ağız ve diş sağlığınızla ilgili şikayetlerinizde kalıcı çözümler sunar.

Ağız ve diş sağlığı alanında günümüzde birçok diş kliniği mevcut. Hasta ve doktor ilişkisi, diş kliniklerinin devamlılığı açısından oldukça önemlidir. Diş kliniği açmak isteyenler, açılacak olan kliniğin konumuna ve mekanına dikkat etmelidir. Diş kliniği açma maliyeti de, diş kliniğinin konumu ve mekanın ne kadar büyüklüğe sahip olduğu kadar önemli bir detaydır.

Kliniği açarken, kaliteli diş kliniği malzemeleri tercih etmek çok önemlidir. Malzemelerin kaliteli olması hem ağız ve diş sağlığını sorunu yaşayan hastalar için hem de malzemelerin uzun ömürlü olabilmesi için çok önemlidir. En çok merak edilen sorulardan birisi de “Diş kliniği açmak kaç para?” sorusudur. Bu sorunun cevabı kliniğin konumu, kullanılan malzemelerin kalitesi ve diş kliniği tasarımı ile doğrudan ilişkilidir.

Geçmişten günümüze kadar ne yazık ki diş kliniği denildiği zaman, ağız ve diş hastalığı şikayeti yaşayan kişilerde bir korku duygusu açığa çıkar. Teknolojinin gelişmesiyle her ne kadar operasyonlar en acısız şekilde gerçekleştiriliyor olsa da; diş çekimi, dolgu ve iğne işlemleri kişilerin korkularını tetiklemektedir. Bunun için de hastaları rahatlatan, ferah diş kliniği dekorasyon fikirleriyle bu stresi en aza indirmek mümkün.


Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak için Ne Yapmak Gerekir?

Beslenme alışkanlıkları ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan birçok ürün ağız ve diş sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olur. Ağız ve diş sağlığını korumak için doğru beslenmek ve uzmanların önerdiği ağız ve diş bakım ürünlerini kullanmak oldukça önemlidir. Bilinçsizce kullanılan ürünler, ağız ve diş sağlığının bozulmasına neden olur. İşte, sağlıklı dişlere sahip olmak için dikkat etmeniz gereken detaylar:

 Kişilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de “ağız ve diş sağlığımı korumak için ne yapmalıyım?” sorusudur. Alanında uzman hekimler bu konuda önemli pek çok öneride bulunur. Öncelikli olarak dişlerin günde 2 defa fırçalanmasına dikkat edilmelidir. Özellikle uzmanlar, bu fırçalama işlemlerinden birini gece yatmadan önce yapmanın önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Dişlerin ve ağzın güzelce temizlendiğinden emin olmak için doktorunuzun ağız ve diş yapınıza uygun olarak önerdiği diş fırçasını kullanmaya özen göstermeniz de önemlidir. Detaylı diş temizliği için de diş ipi kullanmanın oldukça faydalı olduğu bilinir. Hekiminiz bunları en etkin şekilde nasıl kullanabileceğinizi size detaylı olarak anlatacaktır.

Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de mutlaka fırçalamaya özen gösterin. Dilde biriken bakteriler, dişlerin daha çabuk çürümesine sebep olacağından dilin de fırçalanması en az dişlerin fırçalanması kadar önemlidir. Diş için seçilen fırçanın yumuşaklığı diş eti hassasiyetine göre belirlenmelidir. Etkin bir fırçalama için yumuşak diş fırçaları idealdir. Diş kontrollerinin de 6 ayda bir yapılması önemli bir detaydır.


Uzmanlar dişleri fırçalama süresinin en az iki dakika olması gerektiğini söylüyor. Dişlerin güzelce temizlendiğinden emin olmak için minimum iki dakika dişleri fırçalamanın önemi büyük. Ferah bir nefese sahip olmak için de ağız spreyi ve ağız gargarası tercih edilebilir. Diş beyazlatıcı ürünlerin hekim kontrolünde ve uzman tavsiyesi üzerine kullanılması önerilir.

Dişlerde meydana gelen diş taşlarının da düzenli olarak temizletilmesi daha büyük sorunların oluşmaması için önemlidir. Diş minesine zarar vereceği için sert cisimleri dişlerle kırmamaya ve sert cisimleri ağza sokmamaya dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra kişilerin kontrolü dışında olan diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi sorunların da giderilmesi, diş minesinin zarar görmemesi için oldukça önemlidir.

Ağızdaki tükürük salgısını artırmak için portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler tüketmek büyük önem taşır. Gazlı içecekler diş minesine zarar verdiği için tüketimi azaltılmalıdır. Ağız ve diş sağlığı için sigara içilmemeli, şekerli sakız gibi dişe yapışan ürünler de tükürükle temizlenmesi zor olduğu için kullanılmamalıdır. Kişiler her yemek sonrasında mutlaka ağızlarını çalkalamaya özen göstermelidir.

Dişlerde meydana gelecek çürümelerin önüne geçebilmek için süt, peynir ve yoğurt gibi gıdaların tüketilmesine gayret edilmelidir. Diş macunu kullanırken de, macunun mercimek büyüklüğünde diş fırçasının üzerine sıkılmasına dikkat edilmelidir. Fazla diş macunu kullanmak dişlerin daha fazla beyazlaması demek değildir. Kurabiye gibi nişastası bol yiyeceklerin ağızdaki bakteriyel asidi artırdığı bilindiği için olabildiğince az tüketilmesi önerilir.

Alanında uzman hekimler, hem dişler hem de diş etleri için faydalı olması yönüyle her gün günde 1 bardak yeşil çay içilmesini tavsiye etmektedir. Diş fırçalama işleminde, fırçanın hassas bir şekilde aşağı yukarı hareketiyle dişleri temizlemesine dikkat edilmelidir. Fırçalama esnasında diş etlerinde meydana gelen kanamalar diş eti hastalıklarına işaret eder. Diş eti kanaması oluşması durumunda en kısa sürede bir diş hekimine başvurulmalıdır.
 

Diş Çürümesi Neden Olur?

Diş çürümesi; şeker, nişasta gibi karbonhidratlı besinlerin, şekerli ve gazlı içeçeklerin, şekerli ve yapışkan gıdaların diş yüzeyinde uzun süre kalması sonucu oluşur. Ağızda oluşan bakteriler bu besin artıklarıyla beslendikleri için asit üretmektedir. Üretilen bu asit de dişin sert dokularını tahrip ettiği için çürüme meydana gelir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye özen göstermek oldukça önemlidir.

Ağızda oluşan bakteri plağı, ağızda kalan besin artıklarıyla asidi açığa çıkarır. Oluşan bu asitler de, diş minesinin bozulmasına yol açarak diş çürüklerinin oluşmasına neden olur. Dişlerde aşınmaların oluşması durumunda zaman kaybetmeden alanında uzman bir hekime başvurmak önemlidir.

 

Diş çürüklerinin önlenmesi mümkündür. Bunun için sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce dişlerin günde 2 kez fırçalanması gerekir. Düzenli olarak diş ipi kullanmak da yiyecek artıklarının güzelce temizlenmesi için önemlidir. Yenilen gıda artıkları, en çok dişlerin besinleri çiğnediği yüzeyde ve diş aralarında birikir. Tercih edilen diş fırçasının ağız ve diş yapısına uygun olmasına da dikkat edilmelidir.

Şekerli gıdaların tüketimini olabildiğince azaltmak da diş sağlığı için önemlidir. Ana öğünlerde şekerli besinler tüketmemek ve yemek aralarında da diş sağlığını olumsuz etkileyecek besinlerden uzak kalmak önemlidir. Diş hekimi kontrollerinin de 6 ayda bir yapılması ağız ve diş sağlığı şikayetlerinin önüne geçmek için büyük önem taşır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER