Açık alanda seks neden arttı? Temelinde ne yatıyor?

Kamusal alanda çıplak gezme, cinsel ilişkiye girme ve mastürbasyon yapma gibi görüntülerin medyaya yansımadığı gün neredeyse yok gibi.

Açık alanda seks neden arttı? Temelinde ne yatıyor?

Konuyu bilenlere danışalım dedik ve Psikolojik Danışman Necdet Goncagül ve Cinsel Terapist Didem Tolunay’ın değerli görüşlerine başvurduk.

Psikolojik Danışman Necdet Goncagül:

Son haftalarda artan umuma açık sosyal ortamlarda çırılçıplak dolaşan insanların sayısındaki artışın nedeni; ağır hayat şartları altında ezilen, kendini çaresiz hisseden, üzerindeki baskı ve korku nedeniyle tepkisini ifade edememekten dolayı bilinçaltı dolmuş insanların mantık mekanizmalarının çökmesi sonucu oluşan bilinçsiz ama güdüsel-tepkisel davranışlar olabilir! 

İnsan davranışını belirleyen üç temel faktör vardır; bundar ‘İd, ego ve süperegodur.’ Süper ego, id ile ego arasındaki dengeyi sağlamaktan sorumludur. Bazı durumlarda süper ego mekanizması çöker ve üçlü sac ayağının dengesi bozulur. Böyle durumlarda kişiler ya id'in ya da EGO'nun esiri olarak davranırlar, çünkü artık dengeleyici mekanizma çökmüştür. 

Aynı durum algılama sorunu olan ağır psikoz hastalıklarda da görülür (şizofreni, paranoya... gibi) bireyin doğru ve yanlış algısı bozulmuştur, ikisi arasındaki ayırımı yapamaz ve güdüsel davranmaya başlar (çöp ev vakalarında olduğu gibi). Bazen bireylerde anlık olarak da bu mekanizmanın çöktüğüne tanıklık ederiz; cinnet olaylarında olduğu gibi. Kısa ya da uzun süreliğine süper ego dengesi bozulan kişiler, anlık ya da uzun süreli olarak kendisine ‘normal’ olarak öğretilen davranışların dışına çıkarak anormal davranışlar sergileyebilirler. 

Psikoloji biliminde hangi davranışın normal, hangi davranışın anormal olduğu konusu net değildir. Kim bilir belki mahallenin ya da köyün delisi dediğimiz kişi belki de deli değildir! Biz ona deli dediğimiz için, bu sıfatı ona yakıştırdığımız için 'deli' olarak kabul ederiz. 

Belki de normal olan o, deli olan bizlerizdir, kim bilir?

Cinsel Terapist Didem Tolunay:

Bu insanlara ne oldu da, kamusal alanda çıplak gezen, aleni cinsel ilişkiye giren insanlarla karşılaşır olduk. Burada anahtar kelime içinden geçtiğimiz zaman dilimi... Pandeminin ardından 'oh bile' diyemeden ekonomik pandemi olarak niteleyebileceğimiz başka bir travmanın daha içine girdik.

Yaşanılanların birçok nedeni var; sıralamak gerekirse:

- Farklı amaç güden kişilerin algı yönlendirmek amacıyla inanç ve kültür sistemimizi provake etme çabaları

- Kriz ortamlarında içgüdüsel davranışlar tetiklenir. Korku ve kaygının kol gezdiği kriz ortamlarında bilinçli düşünme, akıl yürütme gibi yüksek fonksiyonların yürütülmesinde görev alan neokorteksin zayıflaması.

- Son yapılan araştırmalar amatör porno adı verilen kategorinin izlenmesinde ciddi bir artış olduğunu gösteriyor. Bu artış sıra dışı cinselliği normalleştirip, bu tip cinselliği yaşama isteğini artırıyor.

- Sosyal medyanın sağladığı araçlar ve ortam, kişinin arzuladığı fakat sahip olamadıkları özelliklere kavuşmalarına imkan yaratıyor, sanal olarak yaşanılanla gerçeklik iç içe geçiyor. Normal ve anormal kavramları bulanıklaşıyor.

- Madde bağımlılığı; insanlarda kişilik değişikliğine ve sıra dışı cinsel davranışlara yol açar, beynin fonksiyonları değişir, algıda, ruh halinde ve bilinçte bozulmalara yol açar.

- Psikolojik sorunlar ve psikiyatrik hastalıklara sahip kişilerin sıra dışı davranışlara eğilimi artıyor. Maalesef akıl hastalıkları ile mücadelede ülkemiz, başarılı bir sağlık politikası yürütemiyor. Pandemiler, bu hastalıkları ve ruh sağlığında yaşanan sıkıntıları tetikliyor.

- Toplum sağlığı ve refahı için bu alandaki sağlık politikalarının gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER