Zaferin 101'inci Yıl Dönümü Kutlandı

Çanakkale Savaşları sırasında Yarbay Mustafa Kemal tarafından kurulan, zaferin kahramanlarından Havranlı Koca Seyit’in de birliği olan 19. Piyade Tümeni’nde, bugünkü adıyla 9. Motorlu Piyade Tugayı’nda, Çanakkale Zaferi’nin 101’inci yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Zaferin 101'inci Yıl Dönümü Kutlandı
Balıkesir’in Edremit İlçesi’ndeki 9. Motorlu Piyade Tugayı’nda, etkinlikler kapsamında ’Güç ve Dayanıklılık Müsabakaları’ yapıldı. Ali Çetinkaya Kışlası’ndaki gün boyu devam eden ve halat çekme yarışıyla başlayan etkinlikler kütük taşıma, temsili yaralı taşıma ve tunelden geçme müsabakalarıyla devam etti. Yarışma sonunda dereceye girenler kupa ile ödüllendirildi.
 
Müsabakalar öncesinde konuşan Piyade Üsteğmen Mehmet Donbaycı, 19. Motorlu Piyade Tugayı’nın Çanakkale zaferinin kazanılmasında büyük yararlılıklar gösterdiğini söyledi. Üsteğmen Donbaycı, "Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her unsurunda görev yapmak ayrı bir onurdur. Ancak şu an mensubu olduğum 19. Motorlu Piyade Tugayı Komutanlığı’nın bizzat Ulu Onder Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından kurulan ve Çanakkale Savaşları’nda kahramanlık destanı yazan 19. Piyade Tugayı’nın devamı olması bize ayrı bir gurur ve sorumluluk vermektedir. Bununla birlikte birligimizin konuşlu olduğu, ülkemizin cennet köşelerinden biri olan bir bölgeden Seyit Onbaşı gibi bir kahramanı yetiştirmiş olması da, bu gurur ve sorumluluğu arttırmaktadır. Koca Seyit’in ruhunu canlı tutmak maksadıyla, tugayımızda görevli subay, astsubay, uzman erbaş, erbaş ve erlerimizin moral ve motivasyonunu yuksek tutmak, müsabaka azmini geliştirmek ve Koca Seyit ruhunu canlı tutmak için bu yarışları düzenliyoruz" dedi.
 
Konuşmanın ardından 5 takımdan oluşan askerler, müsabakalara devam etti.
 
19. MOTORLU PİYADE TUGAYI
 
5. Ordu’ya bağlı 3. Kolordu Komutanlığı bünyesinde 19. Piyade Tümeni olarak Tekirdağ bölgesinde kurulan ve 25 Şubat 1915’te savaşlara katılmak üzere Eceabat’a gelen 19. Piyade Tümeni, 101 yıl önce Türk milletinin var oluş mücadelesi verdiği, cephede kahramanlık destanı yazdığı Çanakkale Savaşları sırasında, Yarbay Mustafa Kemal’in emir ve komuta ettiği birlik olarak tarihteki yerini aldı. Çanakkale Savaşları sırasında Mustafa Kemal’in "Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimizi başka kuvvetler ve komutanlar alabilir" emrini vererek sevk ve idare ettiği 19. Piyade Tümeni’nin 3 alayından (57, 72 ve 77’nci alaylar) 57’nci Alay’ın bütün personeli muharebelerde şehit düştü. Bu tümen, Çanakkale Savaşları’ndan sonra, 1. Dünya Savaşı sırasında Galiçya, Filistin, Halep’te başarıyla görev yaptı. Cumhuriyet döneminde bazı teşkilat değişikliklerine uğrayan birlik, 15 Ağustos 2008’den itibaren 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı adını aldı. Bu tugay halen Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve Bergama garnizonunda konuşlu birlikleriyle görevine devam ediyor.
 
KOCA SEYİT KİMDİR?
 
1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) Köyü’nde dünyaya geldi. 1909 yılında Osmanlı Ordusu’na katıldı. Balkan Savaşı’nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Onbaşı, resmi rakamlara göre 276 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Onbaşı, ilk iki atışta Ocean’a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Ocean ağır yara aldı. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek, geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Ocean bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı’dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını alan Seyit Onbaşı 1939 yılında veremden hayatını kaybetti.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER