Yerli Rüzgar Türbini Tantıldı

Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirmesi (MİLRES) projesi kapsamında üretilen yerli rüzgar türbini, İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürlüğü binasında tanıtıldı. Tanıtım toplantısına, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve çok sayıda davetli katıldı.

Yerli Rüzgar Türbini Tantıldı
 
Bakan Fikri Işık, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en fazla ihtiyaç duyduğu alan olan enerji alanında, özellikle dışa bağımlılığı azaltacak yatırımların ülke için öncelikli stratejik yatırımlar olduğunu vurguladı. Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Sayın Bakan Taner Yıldız ile protokol imzaladık, Konya-Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin 3 bin megavatlık enerji üretimini başlatacağız. Niğde ve Karaman’da da 300’er megavatlık güneş enerjisinden enerji üretimini başlatacağız. Rüzgarla ilgili konu, Türkiye’de hızla gelişen bir konu ama maalesef teknolojiyi tamamen ithal ediyoruz. Teknolojiyi üreten olmak Türkiye’nin en önemli hedeflerinden biri. Bu yüzden bu projeyi önemsiyoruz. Bu proje kapsamında Enerji Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Burada önemli olan, üretilen prototipin yüzde 90’ından fazlasının yerli üretim olması. Üretilen teknolojiden, İstanbul Ulaşım A.Ş., frenleme esnasında oluşan enerjiyi geri kazanarak, kendi enerji maliyetlerini düşürecek bir projeyi de hayata geçirecek. Bu teknolojinin yerlileşmesi ile yaklaşık 15 milyar dolarlık bir döviz Türkiye’de kalacak. Proje ile doğrudan 100 bin kişilik, dolaylı olarak da 250 bin kişilik bir istihdam sağlanacak."
 
“43-44 BİN MEGAVATLIK TALEP GELDİ"
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da bugüne kadar yerlileşme ve yerli üretimle alakalı yaptıkları her protokolün faydalı sonuçlar getirdiğini dile getirdi. Yıldız, "Geçenlerde, yatırımcımızın siyasi istikrara duyduğu güvenin, enerji sektör politika ve stratejilerine duyduğu güvenin bir eseri olarak, rüzgarla alakalı 3 bin megavatlık arza çıktık. 43-44 bin megavatlık talep geldi. Bu, hem ülkemizin siyasi istikrarına hem de enerji sektörüyle alakalı yapılanmaya çok önemli bir destek anlamına geliyor. İş bununla bitmeyecek; bu gelişecek, büyüyecek" dedi.
 
Konuşmaların ardından, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Taner Yıldız, Fikri Işık ve diğer yetkililer üretilen türbinin içine girerek incelemelerde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2015, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER