Yaşlı Çift, 266.6 Lirayla 1 Ay Geçiniyor

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ne bağlı Kaykılar Köyü’nde harabeyi andıran evde oturan ve hiçbir sosyal güvenceleri olmayan 70 yaşındaki Nuri Gül ile 80 yaşındaki Hanife Gül çifti, devletin 3 ayda bir verdiği 400’er lira yaşlılık maaşıyla geçinmiye çalışıyor.

Yaşlı Çift, 266.6 Lirayla 1 Ay Geçiniyor
Batı’nın en uç noktasındaki kentlerden Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ne 14 kilometre uzaklıktaki Kaykılar Köyü’nde oturan Nuri Gül ve Hanife Gül, zor şartlara rağmen hayatta kalma mücadelesi veriyor. Yıllarca çalışıp ancak başlarını sokabilecek bir ev satın alabilen iki çocuk sahibi Gül çifti, elleri iş tutmayınca devlete başvurdu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Gül çiftine her biri için üç aydan üç aya 400 lira yaşlılık maaşı bağladı. Ellerine aylık toplam 266.6 lira geçen çift; herşeye rağmen hayata küsmüyor. Sabah, öğle ve akşam çay ve ekmekle günü geçirdiklerini anlatan  Gül çifti peynir, domates, salatalık gibi ürünleri ancak maaş günü alabildiklerini söyledi.
 
’ÇOCUKLAR KENDİLERİNE BAKAMIYOR’
 
Eti ise ancak Kurban Bayramı’nda komşuları sayesinde gördüklerini belirten çift, ’Çocukların yardımı olmuyor mu? sorusuna ise, "Nerde bakacaklar bize. Kendilerine bakamıyorlar. Kendileri alırsa yiyebiliyorlar işte. Alamazlarsa o da yok. Onlar da bizim gibi" diyerek dert yandı.
 
Hanife Gül, en büyük üzüntüsünün ise artık elleri tutamadığı için ekmek yapamamak olduğunu söyledi.
Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER