Yapı Denetiminde Barkod Sistemi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapı denetiminde barkod sistemine geçmek üzere çalışma başlattı.

Yapı Denetiminde Barkod Sistemi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaatların kalitesini yükseltmek için yapı denetiminde barkod sistemine geçecek. Sistemle kullanılan malzemenin kalitesi elektronik ortamda izlenebilecek.

Online olarak yapılan kontrollerde inşaatta kullanılan betonun numuneleri anlık olarak takip edilebilecek. Denetim artırılırken, binalar için risk oluşturan deniz kumundan beton yapılmasına fırsat verilmeyecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yapılan yeni düzenlemelerle, yapıda, inşaatta, inşaat sektöründe ruhsat alımını kolaylaştırdıklarını, denetim noktasında ise işin daha sıkı tutulduğunu açıkladı. Bayraktar, "Bundan sonra ruhsatı çok kolay vereceğiz, denetimi de çok daha sıkı hale getireceğiz. Artık kimse deniz kumundan ev yapmayacak. Betondan deniz kabuğu çıkmayacak" dedi.

Bakanlık, inşaatlarda beton dökümü sırasında alınan numunelerin değiştirilme riskini ortadan kaldırmak amacıyla yaptığı çalışmayla, numunelerin laboratuvar ortamına gelişine, laboratuvar ortamından deneylerin yapılıp sonucunun alınmasına kadarki süreyi izleyebilecek. Uygulamada, alınan numunelere barkod numarası verilecek. Böylece numunelerin laboratuvara gelmesi ve laboratuvarlarda hiçbir şekilde değişmemesi sağlanacak.

Denetim birimleri tarafından alınan numuneler laboratuvarlarda bulunan beton kırma cihazlarında kırılacak. Cihazlardan çıkan sonuçlar, geliştirilen yazılım programıyla bilgisayar ortamına aktarılacak. Böylece, hangi inşaattan hangi saatte hangi günde numune alındığı ve kırım sonrası betonun hangi değerde olduğu kayıt altına alınmış olacak. Kayıt altına alınan test sonuçları yapı denetim kuruluşlarınca değerlendirilip uygun bulunması halinde yapılarda bir sonraki imalat aşamasına geçilmesi sağlanacak. Bu sistemle, yapıların depreme dayanıklı sağlam olması da amaçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER