Yalova'da Türkiye'ye Örnek Cemevi Yapılacak

Yalova Belediyesi ve Cem Vakfı işbirliği ile projelendirilen Yalova Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temeli yarın atılacak. Törene Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan da katılacak.

Yalova'da Türkiye'ye Örnek Cemevi Yapılacak
Cem Vakfı Yalova Şubesi Başkanı Sinan Giray, yarın Bağlarbaşı Mahallesi’nde temeli atılacak olan merkez ile ilgili bilgi verdi. Cem Vakfı’nın merkez dışında ilk şubesi olduklarını belirten Giray, yapılacak olan Cemevi ve Kültür Merkezi’nin de Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi.
 
Giray, Türkiye’deki ve yurtdışındaki birçok cemevine gittiğini kaydederek, “Cami dediğimiz zaman bir algı var. Biz de bunu düşünerek bir cemevi projesi oluşturduk. İnşallah bunu Türkiye’ye hediye etmiş olacağız. İnşallah bu da Yalova’da olacak. Merkez sadece Perşembe günlerinde ibadet için kullanılacak, diğer günlerde ise sosyal ve kültürel çalışmalara ev sahipliği yapacak. İnsanlar arasında sevgi, saygı ve hoşgörüyü geliştirmek amacıyla, insanları bir araya getirecek” dedi.
 
Projeyi Prof. Dr. Hülya Turgut’un yaptığını ifade eden Giray, şöyle devam etti:
 
“Tasarlanan binanın, bölgenin gelecekteki kent karakterine, çağdaş bir kültür yapısı olarak katkısı olan bir bütünlüğe ve dile sahip olabilmesi, bina ve bina etrafında oluşacak kentsel çevre ile ilişkili bir ölçeğin, teknoloji, işlevsellik ve estetik ile birleşimi, tasarımın özünü oluşturmuştur. Tasarım, cem salonu, lokmaevi ve özellikle sosyal ve kültürel işlevlerle bütünleşecek. Eğitim ve kültür mekânları olarak üç ana işlev olarak ele alınmış ve dört gruba ayrılmıştır. Amacımız cemevlerine yapısal bir örnek oluşturmaktı.”
 
Giray, Yalova Cem ve Kültür Merkezi’nin 2 bin 330 metrekare arsa üzerinde toplam 3 bin 354 metrekare inşaat alanından oluşacağını kaydederek, binan bir yıl içinde tamamlanacağını ve 6 milyon liraya mal olacağını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER