'Yağış Miktarındaki Düşüş Araştırılsın'

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Meydan Köyü’nde 12 yıl önce kapatılan meteoroloji istasyonundan kalan bazı ölçüm aletlerinden aldığı bilgileri değerlendiren emekli, 78 yaşındaki Muammer Gülbahar, köy sakinlerini hava durumu hakkında bilgilendiriyor. Son 10 yılda yağış miktarının 1340’tan 700 kilograma düştüğünü kaydeden Gülbahar, "İyiye işaret değil" değerlendirmesinde bulunarak konunun araştırılmasını istiyor.

'Yağış Miktarındaki Düşüş Araştırılsın'
Meydan Köy’ünde meteorolojik veriler elde edilmesi amacıyla yıllarca hizmet veren 22 bin 13 nolu meteoroloji istasyonu 2003 yılında kapatıldı. 15 yıl boyunca çalıştığı tesisin kapatılması üzerine Muammer Gülbahar’ da emekliye ayrıldı. Boş durmaktan sıkılan Gülbahar, etrafı tel örgü ile çevrili istasyonda kalan bazı ölçüm cihazlarını kendi kurduğu düzenkle işletmeye devam etti. Yıllık yağışlı gün sayısı, metrekareye düşen yağış miktarı ve buharlaşma gibi verileri o günden bu yana düzenli kayıt altına alan ve köyünde ’Meteoroloji uzmanı’ olarak tanınan Muammer Gülbahar, metrekareye düyen yağış miktarının çok düştüğünü belirterek, şunları söyledi:
 
"Metrekareye düşen yıllık yağış miktarı 10 yılda 1340’tan 700 kilograma düştü.  Yağışlı gün sayısı fazla ancak yağış miktarı azaldı. Hava sıcak ancak buharlaşma olmuyor. Fırtınalı havalarda buharlaşma oluyor. Düşen yağış toprağa işlemiyor. Bölgede eskiden iki parmak toprağın altı her zaman ıslak olurdu, şimdi kuru. Alttan yukarı sıcak hava geliyor. Bu da toprağın kurumasına neden oluyor. İyiye işaret değil.”
 
Meydan Köyü’nün meteoroloji uzmanı Muammer Gülbahar, özellikle yağış miktarındaki düşüşün nedenlerinin uzmanlarca araştırılmasını istediğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER