Van'da Yaban Hayvanları Kongresi

Van’daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin(YYÜ) ev sahipliği yaptığı ’1’inci Ulusal Yaban Hayvanları Kongresi’ başladı.

Van'da Yaban Hayvanları Kongresi
 
YYÜ Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Uygulma ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen 1’inci Ulusal Yaban Hayvanları Kongresi bir otelde başladı. Kongre öncesi YYÜ Kampusu’nde Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Uygulma ve Araştırma Merkezi’nin temeli atıldı. Çeşitli üniversitelerden 70 bilim insanının bildiri sunacağı kongrenin açılış konuşmasını YYÜ Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Uygulma ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan yaptı.
 
Doç.Dr. Aslan, Türkiye’nin biyolojik bakımdan çok zengin bir ülke olduğunu belirterek bu zenginliğin gelecek nesillere aktarılmasının önemine dikkat çekti. Doç.Dr. Aslan, şöyle dedi:
 
"21 yıldır bu bölgede çalışıyorum. 3 hedefim vardı. Yaban hayvanları rehabilitasyon merkezi ve hastanesi kurmak. Yaban hayvanlarına yarı korunaklı bir alan oluşturmak. Bakımı yapılan hayvanların doğaya bırakılması için. Son olarak ta Van’a bir tabiat parkı yapılması. Bunların ilki tamamlandı. Bugün rehabilitasyon merkezinin temeli atıldı. Bundan sonra da diğer iki hedefimi de gerçekleştirmek için çalışacağım." 
 
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Yıldırım ise, Türkiye’nin biyolojik zenginliklerini anlattı. Son olarak konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal bu tür kongrelerin devamlı olması için her türlü çalışmanın yapılmasını istedi. Bu konuda yapılacak çalışmalara destek vereceklerini belirten Prof. Dr. Battal, "Bölgemizdeki biyoçeşitliliğin çok olması önemli. Ancak sadece bilinmesi bir anlam ifade etmiyor. Bu çeşitliliğin toplum tarafından da sahiplenip, bilinmesi gerekir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER