Üreticinin 'Okul Üzümü' Sevinci

’Okul Üzümü’ projesinin tekrar gündeme gelmesi ve okullarda dağıtılmak üzere Haziran ayına kadar 15 bin ton kuru üzüm alımının yapılacak olması, Manisalı üreticileri sevindirdi. Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, düşen kuru üzüm fiyatlarının proje sayesinde artabileceğini söyledi.

Üreticinin 'Okul Üzümü' Sevinci
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçen 25 Mart’ta toplu açılış töreni için geldiği Manisa’da Toprak Mahsulleri Ofisi’ni konu ile ilgili görevlendirdiğini ve 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılı içinde anaokulu ve ilkokullar da kurum üzüm dağıtılacağının müjdesini verdi. Başbakan Davutoğlu’nun bu açıklaması üzüm üreticilerinin yüzünü güldürdü. Manisa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Haziran ayına kadar okullarda dağıtımlkak üzere 15 bin ton kuru üzüm alınacağını duyurdu. Kaçire, "Okul üzümü projesi için 60 bin ton üzüm alınacağı söylenmiş ancak rekoltenin düşük olduğu gerekçesiyle vazgeçildiği duyurulmuştu. Tekrar bakanlarla ve Manisa milletvekilleriyle görüştük. Bakanlar Kurulu’ndan imzadan geçtiğini öğrendik. İlk etapta 10 gün içinde 5 bin ton, ardından 15 bin ton üzüm alımı yapacaklarını söylediler. 15 bin ton üzüm Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından ihale ile alınıp okuldaki çocuklarımıza dağıtılacak. Şu an itibariyle üreticinin 40-50 bin ton üzüm stoku bulunuyor. Çocukların gelişimi, kalori alması bakımından üzümün faydalı bir gıda ürünü olduğunu her zaman söyledik. Bundan sonra da projenin devam etmesini diliyoruz" dedi.
 
Okul Üzümü Projesi’nin, kilosu 3 lira 40 kuruşa kadar düşen çekirdeksiz kuru üzüm fiyatını yükselteceğini dile getiren Kaçire, "15 bin ton üzümün piyasadan çekilmesi üreticiyi rahatlatacaktır. Bu da fiyatlara yansıyacaktır. Fiyatların artmasını umut ediyoruz" diye konuştu.
 
’ÇİFTÇİ ÜZERİNDEN POLİTİKA YAPMAYIN’
 
"Üzümde kalıntı var. Öğrencilere kalıntılı üzüm yedirilecek" iddialarının gerçeği yansıtmadığının da altını çizen Kaçire, AB’nin yaptığı yeni düzenlemenin 10 Ağustos’tan sonra uygulamaya gireceğini ve kalıntı değerlerine uyulacağını kaydetti. Bu tür asılsız iddiaların üreticileri üzdüğünü de vurgulayan Kaçire, şunları söyledi:
 
"Ancak okul üzümünün dağıtılmasının onaylanmasının ardından bazı milletvekilleri çifti üzerinden politika yapmaya başladılar. Bu girişimleri kınıyoruz. Çifti üzerinden politika yapmasınlar. Üzümümüzde kalıntı sorunu yoktur. Hem ülke içinde üzüm tüketimini çoğaltmak hem de çiftçimize fayda sağlamak istiyoruz."
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER