Üniversitelinin Tahliyesine Halaylı Kutlama

PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Demokratik Gençlik Harekatına (YDGH) üye oldukları iddiasıyla 8’i tutuklu 13 sanığın  Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması tamamlandı. Tutuklu 8 sanık 13.5 ile 6 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Tutuksuz sanıklardan 3’ü 6 yıl 3’er aya mahkum oldu, 2’si ise beraat etti. Cezaevinde kaldıkları süre dikkate alınarak tutuklu sanıkların tahliye kararı, öğrenci arkadaşları ve yakınlarınca adliye önünde halayla kutlandı.

Üniversitelinin Tahliyesine Halaylı Kutlama
 
Erzurum’da geçen yıl Haziran ayında, Atatürk Üniversitesinin çeşitli fakülte ve yüksekokullarında okuyan 13 öğrenci PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması YDGH’ye üye oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Öğrencilerden 8’i tutuklandı, 5’i tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. TMK 10’uncu maddesi ile yetkili 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde ’devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’, ’silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ’cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 9 üniversiteli hakkında ağırlaştırılmış ömürboyu, 4 kişi hakkında ise 15 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı.
 
Özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam eden davanın bugünkü duruşmasında 8 tutuklu sanık ile avukatlar ve sanık yakınları hazır bulundu. Cumhuriyet Savcısı Sacit Savaşçı mütalaasında sanıkların ’silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ’kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından cezalandırılmalarını istedi.
 
Yaklaşık 1.5 saat süren duruşma sonunda heyet, tutuklu yargılanan Serhat Bozkurt ve Eşref Şık’ı ’silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7.5’ar, ’kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 6’şar yıl; Engin Esen, Heybetullah Esmer, Mehmet Bayram, Mesut Kılıçlı, Muhammed Raşit Binici’yi ’kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 5’er yıl, ’silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 6’şar yıl 3’er ay; Reşit Arslan ise sadece ’silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum etti. Mahkeme heyeti tutuksuz yargılanan Hasan Aydoğan, Sevda Güney ve Sevda Turgal’ı ’silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 6’şar yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırdı. Tutuksuz yargılanan Berjin Demirkaya ile Ramazan Özmen’in ise beraat etmesi uygun görüldü. Mahkeme heyeti, tutukluların hükümle birlikte tahliyelerini kararlaştırdı.
 
Tahliye kararını sanık yakınları duruşma salonunda alkış ve ıslıklarla karşıladı. Daha sonra sanık yakınları ile arkadaşları, Türkçe ve Kürtçe türküler söyleyerek serbest bırakılmayı halay çekerek kutladı.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER