'Ümitlerimiz Azalıyor'

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasının ardından bölgeye giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yeni bir açıklama yaptı. Ölü sayısının 201 olarak tekrarlayan Yıldız, sayının artmasından duyulan endişeyi de dile getirdi.

'Ümitlerimiz Azalıyor'
Soma’daki maden faciasının bilançosu her geçen saat artıyor.
 
Ölü sayısıyla ilgili son resmi açıklama; bölgedeki en yetkili isim olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan geldi. Kazanın ardından Soma’ya giden Yıldız, saat 08.00 sıralarında kameraların karşısına geçti ve ölü sayısının 201 olarak tekrar etti.
 
"Ümitlerimizin azaldığını söylemem lazım" diyen Yıldız, 3 saat içinde ocaktan başka ceset çıkarılıp çıkarılmadığıyla ilgili soruya da, ekiplerin o saatten bu yana ocaktaki gaz seviyesini düşürmek için çalıştığı bilgisiyle yanıtladı.
 
YANGIN DEVAM EDİYOR 
 
Yıldız, bir gazetecinin yangının devam ettiğinin söylendiğini belirtmesi üzerine de "Yangın devam ediyor evet" cevabını verdi.
 
MAHSUR KALAN İŞÇİ SAYISI VERMEDİ 
 
İçeride kalan işçi sayısıyla ilgili bir şey söylemenin doğru olmayacağını belirten Yıldız, kendilerinin de şirketin verdiği sayı üzerinden yürüdüklerini söyledi. "Ne kadar olduğunu biliyoruz ama çıktıkça paylaşacağız" diyen Yıldız şunları kaydetti:
 
"80 yaralımız var demiştik. 60 yaralımız madencilerimizle ilgiliydi, diğer 20'si de kurtarma ekiplerinden gelenlerden gazdan etkilenen ve zarar görenlerdi. Şu anda 4 tane ağır yaralımız var, durumları da yine hastanelerimizde kontrol altına alınıyor. İlk etapta çıkan ve çıkartılan 363 madencimiz olduğunu söylemiştik. En son geldiğimiz noktada vefat eden 72 madencimizin otopsisi tamamlandı. Bunlarla alakalı işlemleri Balıkesir Valimizin başkanlığında bir heyetle beraber takip ediyoruz. Cenaze teslimlerini de bizim aradığımız cenaze yakınlarıyla beraber başlatacağız. Herhangi bir karmaşaya yol açmamak açısından"
 
ULUSAL YAS 
 
Yıldız, ulusal yas ilanı ile ilgili de "Sayın Başbakanımız geldiğinde kendisine sunacağız. Birazdan da kendisiyle görüşeceğim. Ondan sonra arkadaşlarla bu konuyu irdeleyeceğiz" diye konuştu.
 
SAAT 05.00'TEKİ AÇIKLAMA 
 
Bakan Yıldız bir önceki açıklamayı sabahın ilk saatlerinde yapmıştı.
 
İhmal iddiaları sorulan Yıldız, "Arkadaşlar ihmal varsa biz buna kayıtsız kalmayız. İhmal var ya da yok demek bu sabahın gündemi değil. Şu an için önemli olan işçi kardeşlerimizin sağ olarak çıkartılmaları. İdari ve adli ne varsa onlar yapılır. Ama sabaha kadar bizim daha hızlı çalışmamız lazım" dedi.
 
Maden şirketinin yetkilileri ya da sahipleriyle görüşüp görüşmediği sorulan Yıldız, “Telefonda görüştüm ve durumu değerlendirdik” dedi.
 
Yarınki organizasyonlar için de tüm çalışmaların yapıldığını söyleyen Yıldız, herhangi bir boşluk yaşanmaması için gayret sarf edildiğini belirtti.
 
Savcılarla da adli tıp işlemlerinin hızlandırılması için konuşulduğunu belirten Yıldız, bu işlerin yüreklerdeki büyük acılarla yürütüldüğünü dile getirdi.
 
 
Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, faciada hayatını kaybeden madencilerin eş ve çocuklarına ölüm geliri olarak bin liraya yakın aylık bağlanacağını açıkladı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER