'Üç Tuşa Basarak Bir Hayat Kurtarabilirsiniz'

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde ’2015 Orman Yangınlarını Önleme’ konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, vatandaşların ’Alo 177’ ihbar hattına bildirim yapmalarını isteyerek, "Üç tuşa basarak belki de bir hayat kurtaracaklar. 77 milyon vatandaşımızın, bizim gözümüz ve kulağımız olmasını bekliyoruz" dedi.

'Üç Tuşa Basarak Bir Hayat Kurtarabilirsiniz'
Yaz aylarında artan orman yangınlarına karşı Aydın ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün katılımıyla, ’2015 Orman Yangınlarını Önleme’ toplantısı yapıldı. Toplantının yangından koruma konusunda yeni bilgilerin paylaşılması için düzenlendiğini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, yangın sezonu öncesi tüm hazırlıkların tamamlandığını belirterek "Sezon boyunca ormanlık alanların her metrekaresini korumak için omuz omuza mücadele edeceğiz. Ancak ormanların gelecek nesillere aktarılması için vatandaşlara da bazı görevler düşüyor. Vatandaşlarımızın, en ufak bir duman gördüklerinde ’Alo 177’ ihbar hattını aramalarını istiyoruz. Üç tuşa basarak belki de bir hayat kurtaracaklar. 77 milyon vatandaşımızın, bizim gözümüz ve kulağımız olmasını bekliyoruz. Bu bir zincirdir. Türkiye’de herkesin bu konuda sorumluluk üstlenmesini istiyoruz. Üç tuşa basarak, orman yangınlarını engelleyebilirler" dedi.
 
İLK MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ
 
Sezon boyunca 700’den fazla kuleden 24 saat takip yapıldığını ifade eden İsmail Üzmez, ilk müdahale için 900 ekibin görev yaptığını açıkladı. En kritik bölgelerde 7 gün 24 saat nöbet tutulduğunu belirten Üzmez, "İtfaiyeci, pompacı, sucu, iş makineleri de bu nöbete iştirak ediyor. Bir yangın ihbarında oraya en yakın ekip yönlendiriliyor. En geç 15 dakikada müdahale ediliyor. Öncelikli olan yangını büyümeden söndürebilmektir. Yoksa büyüyen bir yangın bir yerden sonra doğal sınırında zaten yanmayı bırakıp sönecektir. Bu nedenle ilk müdehale çok önemli" dedi.
 
Yangınlarda alan kaybı yaşanmadığını sözlerine ekleyen Üzmez, "Yanan alanlarda aynı yıl içerisinde kimseye peşkeş çekilmeden yeşillendirilme çalışmaları başlatılıyor. Bu nedenle hiçbir yangından sonra alan kaybı yaşanmıyor. Tek kaybımız yıl oluyor. Neticede dikilen fidanlar 1 ya da 2 yıllık fidanlardan oluşuyor ama yanan orman en aşağı 80 yaşında oluyor. Buradaki kayıp 78 yılın can kaybı oluyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER