Türk Halkı Gergin Ve Gerilimli Yaşıyor

Üretim modellerine kadar her şeyin tartışıldığı bir ülkede yaşanmasına rağmen insanların geleceklerinin güvence altında olduğu ve günlük hayatlarında mutlu oldukları bir yaşam istediklerini vurgulayan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Türk Halkının şu dönem çok gergin ve gerilimli bir ortamın içinde olduğunun altını çizdi.

Türk Halkı Gergin Ve Gerilimli Yaşıyor
 
Örnek bir yönetim modelini hayata geçirmek üzere Kadıköy Halkının görüş ve önerileriyle hazırlanan “Aklımdaki Kadıköy” 2015-2019 Stratejik Plan sonuçları, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu tarafından ‘Şeffaf yönetim ‘ adı altında vatandaşlarla paylaşılarak bilgi verildi. Trafik, kurbağalıdere, yeşil alan, deniz kirliliği, park sorunu, işporta, pazarlar, ruhsatsız binalar gibi birçok konu çalıştaya katılan Kadıköylü katılımcılar tarafından Başkan Nuhoğlu’na sorularak çözüm noktasında neler yapıldığı irdelendi.   
 
Kadıköy Belediyesi Zübeyde Hanım Kokteyl Salonu’nda yapılan toplantıda, Kadıköy Halkı tarafından önerilen projelerin hangilerinin hayata geçtiği, gerçekleştirilmeyen projelerin ise neden hayata geçmediği yönünde açıklamalarda bulunan Başkan Nuhoğlu, amaçlarının kentin geleceğiyle ilgili insanları aydınlatarak, geleceğe güven duymalarını sağlayıp, güvenilir ve sakin bir şekilde kendi kentlerinde yaşamlarını sağlamak olduğunun önemine değindi.
 
“İNSANLAR RAHAT YAŞAMAK İSTİYOR”
 
Gazeteci -Yazar Rıdvan Akar’ın Moderatörlüğünde soru- cevaplı olarak gerçekleştirilen video gösterimli çalıştay toplantısında, asıl hedeflerinin yaşam standartlarını yükseltilmek olduğuna dikkat çeken Başkan Nuhoğlu, “Ben 56 yaşındayım. İnsanlar şu dönem çok gergin ve gerilimli bir ortam yaşıyor. Üretim modellerine kadar her şeyin tartışıldığı bir ülkedeyiz. Ama insanlar rahat yaşamak istiyor. İş güvenliği istiyor. İyi bir eğitim, iyi bir konut istiyor. Ve geleceklerinin güvence altında olduğu ve günlük hayatlarında mutlu oldukları bir yaşam istiyor. Bunları istemeyen bir tek insan olduğunu düşünmüyorum. Bizlerde Kadıköy Belediyesi olarak nasıl daha rahat yaşayabiliriz, yaşarken de kendi düşüncelerimizi bu yönetimlere nasıl daha rahat bir şekilde aktarabilirize dayanan bir proje; “Aklımdaki Kadıköy.” 
 
“DENİZE GİRMEK TEHLİKELİ”
 
Kadıköy’ün ve Kadıköylülerin en büyük sorunu haline gelen, toplantıda da vatandaşların şikayet ettiği Kurbağalıdere ile ilgili görüşlerini de paylaşan Nuhoğlu, Kurbağalıdere için 2012’de ihale yapıldığını ancak çok fazla ilerleme kaydedilmediğini belirterek, “ Kış ayları iyi değerlendirilseydi proje daha erken bitirilirdi. Bu şekilde devam ederse Eylül ayında ancak biter. Belediye olarak çalışmaları takip ediyoruz. Geçen yıl deniz kirliliğine dair ölçümler yaptırdık. Bu senede yaptırıyoruz. Bence denize girilmesi tehlikeli” şeklinde konuştu.  
 
"10 YIL SONRA ÇEVREMİZDE AĞAÇ GÖREMEYECEĞİZ"
 
İnşaat yapımları nedeniyle çevredeki ağaçların kesilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren bir Kadıköy’lü bir vatandaşın serzenişine yanıt veren Belediye Başkanı Nuhoğlu, " 1. ve 2. Köprüler yapılırken kesilen ağaçları biliyoruz. Bu 3. köprüde de aynı şeyi göreceğiz. Yani 3. Köprü yapıldıktan bir 10 yıl sonra köprü çevresinde ağaç görme şansımız olmayacak. Önceden 2 deneyimiz var; 1. ve 2. Köprülerden dolayı. Şimdi 3. Köprüde de hep birlikte yaşayacak ve göreceğiz. Acı olan herkes kendi bahçesindeki ağaçları kesmek istiyor, kimse bahçesindeki ağacı korumuyor. Dolayısıyla herkesin kendisini sorgulaması gerekiyor."  
 
“İNSANLARIN YAŞAM STANDARTLARINI YÜKSELTMEK HEDEFİMİZ”
 
Çalıştay ve dar gurup toplantılarıyla herkesin “ Aklındaki Kadıköy”ü konuşabildiği ve fikir geliştirdiği bir Kadıköy hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Benimde aklımda bir Kadıköy var. Aslında bu, her kesin aklındakinin yansıtılması anlamında olan bir düşünce. Kadıköy’de 500 bine yakın insan yaşıyor. Hepsinin aklında bir Kadıköy var. Dolayısıyla her kesin düşüncesini almak çok önemli. Zenginlik bu!  Adaylık dönemimde de “Aklımdaki Kadıköy” derken, aslında sizin aklınızdaki Kadıköylüleri bir araya getirip birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi ve insanların yaşam standartlarının yükseltilmesi temel hedefimdi” dedi.
 
Konuşmasında stratejik yönetim planından da bahseden Aykut Nuhoğlu, süreç içinde 52 proje oluşturduklarını, şu ana kadarda 52 projenin 26 tanesini kesinleştirdiklerini, bu projelerin bir kısmı hayata geçerken bir kısmının da 2015-2016 yılı itibarıyla hayata geçecek olduğunu söyledi. Nuhoğlu, katılımcı bir model olarak önümüzdeki süreçte de yine aynı toplantılara devam edeceklerini belirterek, akıldaki Kadıköy’ü kolektif bir yönetim modeli olarak yaşatıp, uygulayacaklarının da sözünü bir kez daha tekrar etti.
 
“BİRİLERİNİ AÇ BİRİLERİNİ TOK BIRAKIRSANIZ İNSANLARI MUTLU EDEMEZSİNİZ”
 
Toplantı sonrası DHA muhabiri tarafından sorulan “İstekleri tam olarak yerine getirebiliyor musunuz? Sorusu karşısında itirafta bulunan Nuhoğlu, “ İnsanların her talebi yerine getiremiyoruz, ama insanların bizden bekledikleri en önemli şey açık, şeffaf ve güvenilir olmamızın yanı sıra, yalan söylememiz ve onların düşüncelerini almamız. Dolayısıyla insanlar kendi kentleriyle ilgili kararları kendileri vermek istiyorlar. Siz onlara gidip onlarla konuştuğunuz zaman emin olun insanlar mutlu oluyor. Herkesi aç bırakabilir, her kesi doyurabilirsiniz ama birilerini aç birilerini tok bırakırsanız insanları mutlu edemezsiniz.&rdquo
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER