Töre Cinayetine Müebbet

Sur ilçesinde, evli bir kadınla ilişkisi olduğunu düşündükleri kişiyi öldürmekten yargılanan 3 sanık, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Töre Cinayetine Müebbet

Mahkeme 'töre cinayeti' sanıklarına acımadı.

Eşini ve eşiyle ilişkisi olduğu iddia edilen kişiyi öldüren zanlı ve ona yardımcı olan iki akrabası, müebbet hapisle cezalandırıldı.

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında, tutuklu yargılanan sanıklar Yılmaz Yıldız, Hasan Yıldız ve Musa Sin hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, hazırladığı mütalaasını okuduktan sonra mahkemeye sundu.

Mütalaada, kurbanların 'töre kuralları gereği' öldürüldüğü belirtildi.

Sanıklardan Yılmaz Yıldız'ın, maktul Karaaslan'ı eşi Behiye Yıldız ile ilişkisi olduğu iddiasıyla amcası Hasan Yıldız ve eşinin kardeşi Musa Sin ile birlikte tasarlayarak öldürdükleri kaydedildi.

Sanıklar, son savunmalarında atılı suçlamayı reddetti.

Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından sanıklar Yılmaz Yıldız, Hasan Yıldız ve Musa Sin'i ''töre saikiyle tasarlayarak kasten adam öldürmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanıkların yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alarak verilen hapis cezasını müebbet hapis cezasına indirdi.

Diyarbakır'da Mehmet Zeki Karaaslan'ın uzun namlulu silahla öldürülmesinden 6 gün sonra, ilişkisi olduğu iddia edilen sanıklardan Yılmaz Yıldız'ın eşi Behiye Yıldız da Bismil ilçesinde bir akaryakıt istasyonu yakınlarında bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER