Tatvan Adalet Sarayı Açıldı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde inşaatı tamamlanan adalet sarayının açılış törenine katıldı. Geçmişte köhne yerlerde adalet hizmeti verildiğini belirten Bakan Bozdağ, artık yeni inşa edilen adalet saraylarında halka adalet dağıtıldığını söyledi.

Tatvan Adalet Sarayı Açıldı
İncelemelerde bulunmak ve açılışlara katılmak üzere Bitlis’e gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Tatvan İlçesi’nde adalet sarayı binasının açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Bozdağ, Türkiye’de geçmişte mekansal anlamda zor şartlarda adalet hizmeti verildiğini belirterek, şöyle dedi:
 
"Yüksek değer olan adalete hizmet eden hakim ve savcıların hizmetinde sağlıklı bir zemin yoktu. Şimdi mimari estetikten yoksun binalar var. Hükümetimizin yaptırdığı binalar sanatsal değer taşıyor. Bununla iftihar ediyoruz. 14 yıl içinde 217 adalet sarayını vatandaşımızın hizmetine sunduk. Ayrıca 2002 yılında 9 Adli Tıp Kurumu varken şimdi bu sayı 20 oldu. 81 ilimizde yıl sonun akadar adli tıp kurumu şubesi açacağız. Bir adli tıp incelemesi gerektiğinde büyük merkezlere adli verilerin gönderilmesi uygulaması eskisi gibi olmayacak. Mahallinde yapılıp raporlar verilecek. Bu da yargılama sürecini de hızlandıracaktır."
 
YENİ HAKİM SAVCI VE YARDIMCI PERSONEL ALINACAK
 
Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan UYAP’ın başarılı bir proje olduğunu anlatan Bakan Bozdağ, UYAP sayesinde işlemlerin daha sağlıklı yapıldığını ifade etti. Adalet sisteminde işlerin daha hızlı yürümesi için yıl sona kadar yeni hakim savcı ve yardımcı personel alımı yapacaklarını belirten Bakan Bozdağ, şöyle dedi:
 
"Hakim ve savcı sayısı son 13 yılında yüzde 57 oranında artmıştır. 9 bin 808 hakim ve 4 bin 878 savcımız var. Toplam 14 bin 686 hakim ve savcımız vatandaşımıza hizmet vermektedir. Bunun yanında hakim ve savcılarla birlikte çalışan diğer yardımcı personelde önemlidir. Önceki dönemlerde bir karbon kağıdının bile bulunamadığı, küçük bir odayı birkaç hakim ve savıcının kullandığı bir adliyeden bu günlere geldik. Şu anda Türkiye’de yardımcı personel sayımız 58 binin üzerinde. Yardımcı personellere de bir müjde vermek istiyorum. Bu yıl sonuna kadar adliyelere yardımcı personel alımlarımızı gerçekleştireceğiz."
 
Yargıtay ve Danıştay’daki üye sayılarını arttırdıklarını belirten Bakan Bozdağ, bunun önemli olduğunu söyledi. 20 Temmuz itibariyle istinaf uygulaması başlayacağına dikkat çeken Bakan Bozdağ, "Cumhuriyet döneminin en önemli değişimi Atatürk döneminde yaşanmıştır. Bundan sonraki süreçte çok değişik reformlar oldu. 1920’den sonra bugüne kadar tarihi bir dönüşüm dediğimizde aklımıza 2016 yılında hizmete girecek olan İstinaf yasası olacaktır. Adalet talebine doğru ve zamanında cevap verecek bir uygulama olacaktır" dedi.
 
"YARGI KARARLARI ÇOK ELEŞTİRİLİYOR"
 
Türkiye’de yargı kararların en çok tartışılan konuların başında geldiğini belirten Bakan Bozdağ, yargı görevini yapanların verdiği kararların birilerini mutlu etmediğini anlattı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şöyle devam etti:
 
"Kazananlar arzu ettikleri gibi olmayınca memnun olmuyor. Eleştirebileceğimiz hususlar elbette var. Bunların üstünde duracağız. Vatandaşlarımız emin olmalıdır ki en fazla denetlenen yer yargıdır. Medyanın denetim yaptığı yer yargıdır. Bundan memnunuz. Yargıya dönük algı operasyonları da yapıldı. Pek çoğunun aslı olmayan haberler, bir kısmının algı, çıkarlar doğrultusunda olduğu ortaya çıkıyor. Bu noktada basın sözcülüğü müessesesinin iyi yürütülmesi gerekiyor. Çıkan haberler ve vatandaşların masumiyet,  bilgi edinme haklarını doğru vermeleri, algı operasyonlarının önüne geçecektir. Bunları kullanmaktan lütfen çekinmeyelim. Doğru bilgilendirelim ki yanlışlar doğruların önüne geçmesin. Bunun panzehiri doğru bilgilendirmektir."
 
"AÇIKLAMALARIM ALGI OPERASYONLARINA KURBAN EDİLDİ"
 
Bakan Bozdağ, yaptığı açıklamaların ’Algı operasyonlarına’ kurban edildiğini ifade ederken kişisel bilgilerin internet ortamında gezdiği bilgiler bulunduğunu kaydederek şöyle konuştu:
 
"KİMLİK BİLGİLERİ SEÇMENLERE AİT"
 
"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı adli tahkikat başlattı. Bunun için maddi gerçeğin ortaya çıkarılacağına inanıyorum. Nereden sızmış, ilk bulgu ve belgelere baktığımızda bu bilgilerin seçmenlere ait olduğu ortaya çıkıyor. Yasa gereği seçim öncesi bu bilgiler siyasi partilere veriliyor. Kuralları var. Nereden, nasıl sızdı? Bu bulunacak. Gerekli yasal işlemler de yapılacak. Bundan sonrası için de bunu söyledik. Seçmen hükümlerine ilişkin yasalarımı, düzenlemeler var. Burada yürüyen çalışmalar var. Kişisel verilerin belli kurallar altında verilmesi veya tamamen verilmemesi üzerinde çalışıyoruz. Buna karar vereceğiz. Şimdiden ’Seçime ilişkin hile yapıldı’ demeye başladılar. Kötü niyetli olan sizsiniz. Her şeyden nem kapıyorsunuz. Türkiye’de gerçek anlamda seçimi partiler yapıyor. YSK bunu düzen için de yapılmasını sağlamaya çalışıyor. Seçim güvenliği esastır. Pek çok eleştiriye rağmen YSK’ya yürüttükleri çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Bizim yapacağımız iş kişisel verileri güvence altına almaktır."
 
Konuşmanı ardından adalet sarayının kurdelesi kesildi.
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER