Tarihçi Onur Ölü Bulundu

Tarihçi ve yazar 84 yaşındaki Oral Onur, Edirne Valiliği’nin davetlisi olarak katıldığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonun ardından kaldığı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü misafirhanesinde ölü olarak bulundu.

 Tarihçi Onur Ölü Bulundu
 
 Kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği tahmin edilen 2010 yılı TBMM Onur ve Üstün Hizmet ödüllü Onur’un cesedi yapılan incelemenin ardından hastane morguna kaldırıldı.
 
Edirne tarihini konulan çok sayıda kitabı yayınlanan tarihçi ve yazar 84 yaşındaki Oral Onur, geçen Pazartesi günü Edirne Valiliği’nin davetlisi olarak son 3 yıldır yaşadığı İstanbul’dan, Edirne’ye geldi. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ardından tarihi Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansaray’ında düzenlenen resepsiyonuna katılan Onur, gecenin ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü misafirhanesine gitti. Bugün saat 12.30 sıralarında misafirhanedeki odaları temizlemek için üçüncü kata çıkan temizlik görevlisi Oral Onur’un kaldığı 220 numaralı odadan koku geldiğini duydu. Yedek anahtarla açılan odada Oral Onur’un yatağında hareketsiz yattığını gören misafirhane görevlileri polis ve ambulansa haber verdi. Yapılan incelemede evli ve 2 çocuk babası Oral Onur’un yaşamını yitirdiğini belirlendi.
 
Tarihçi ve yazar Oral Onur’un ölü bulunduğunu duyan Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, misafirhaneye gelerek görevlilerden bilgi aldı. Oral Onur’un, Edirne’yi konu alan çok sayıda eseri olduğunu ve çok üzüldüğünü belirten Tanrıkulu, “Edirne ve tarihi için çok önemli bir yazarı, insanı kaybettik. Çok üzgünüm, Cumhuriyet Bayramı respsiyonunun ardından kalmak için buraya gelmiş ancak 3 gün sonra odasından gelen koku üzerinden ölü bulundu. Yakınlarına ve Edirnelilere başsağlığı diliyorumö dedi.
 
Ardından telefonla Altay Onur’a ulaşan Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Oral Onur’un öldüğünü oğluna telefonda söyleyerek haber verdi. Oral Onur’un cesedi Cumhuriyet Savcısı Fahri Mutlu Tosun’un yaptığı incelemenin ardından Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna kaldırıldı.
 
10 Mayıs 1929’da Edirne’de doğan Oral Onur, Edirne Lisesi’ni bitirdikten sonra ticari hayata atılmıştır. 1990 yılına kadar pansiyon, mocamp-camping ve lokanta işletmeciliğinde bulunan Onur, Edirne tarihi, sanatı ve kültürü ile ilgili olarak 1970’li yıllardan bugüne kadar, araştırma-inceleme ve derleme kitap yayımlamıştır. 3 yıl önce İstanbul’a taşınan Onur, Edirne’ye yaptığı hizmetlerinden dolayı 2010 Yılı TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştü.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER