Susuz Dere Yatağına Bent Tepkisi

Muğla’nın Fethiye İlçesi Karacaören Mahallesi’ndeki dere yatağına Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ’tersip bendi’ yapılmak istenmesine tepki gösteren mahalleli, dereden yağmurlu günler dışında su akmadığını belirterek, çalışmayla devletin maddi zarara uğratılacağını savundu.

Susuz Dere Yatağına Bent Tepkisi
 
Fethiye’nin Karacaören Mahallesi Kırgeniş Mevkisi’ndeki dere yatağında inceleme yapan DSİ 213’üncü Şube Müdürlüğü yetkilileri, geçen 22 Mart’ta hazırladığı raporda şiddetli yağışlarda erozyon oluştuğu gerekçesiyle dere yatağı ağzına, tersip bendi (suyun taneli çökelleri taşımasını engelleyen taş yapı) yapılmasını önerdi. Raporda havzada taşkın gözlenmediği, 1 yılda havzayı terk edecek rüsubat (çöküntü/tortu) miktarının 153 metreküp olduğu belirtildi. Aynı raporda bölgeye yapılacak tersip bendinin 56 bin metreküp depolama hacmine sahip olacağı kaydedildi.
 
ARAZİLER KAMULAŞTIRILIYOR
 
Rapor üzerine Muğla Büyükşehir Belediyesi, tersip bendi yapılması kararlaştırılan dere yatağında mahalleliye ait arazileri DSİ 213’üncü Şube Müdürlüğü’ne tahsis etmek üzere kamulaştırmaya açtı. Dere yatağı içinde kalan 10 dönüm tapulu arazide 50’den fazla zeytin ağacı bulunan mahalle sakinlerine, belediye tarafından geçen 14 Mayıs’ta kamulaştırma işlemi için uzlaşma çağrısı yapıldı. 15 Haziran tarihine kadar uzlaşmaya gelinmemesi ya da görüşmede uzlaşma sağlanamaması durumunda araziler hakkında Kamulaştırma Kanunu’nun 10’uncu maddesine göre işlem yapılacağı tebliğ edildi.
 
’DEVLETİ ZARARA UĞRATMAKTAN BAŞKA BİR İŞE YARAMAZ’
 
Karara isyan eden 20 kadar mahalleli, dere yatağında toplanarak kamulaştırma talebini alkış ve sloganlarla protesto etti. Havzadaki dere yatağında Mayıs ayından itibaren su akmadığını söyleyen mahalleli, erozyon riski olmadığı gerekçesiyle havzaya yapılacak tersip bendinin devleti zarara uğratmaktan başka bir işe yaramayacağını öne sürdü. Kırgeniş Mevkisi’nde yıllardır erozyon ya da su taşkını yaşanmadığını anlatan mahalleli, yapılacak tersip bendinin zeytin ağaçlarını da yok edeceğini belirtti.
 
’BENDİN FAYDASI OLMAZ’
 
Mahalle sakinlerinden 75 yaşındaki Gazi Dalgıç, ömrünü Karacaören’de geçirdiğini belirterek, bölgede taşkın ihtimali olmadığını söyledi. Havzanın dağlardan gelecek yağmur sularına kapalı bir bölge olduğunu anlatan Dalgıç, "Buraya yağmur yağsa su akar gider. Burada fazla bir akıntı olmaz. Bu bende gerek yok. Herhangi bir faydası da olmaz" dedi.
 
’DEVLETİN PARASI BU KADAR BEDAVA DEĞİL’
 
Daha önce de aynı bölgeye binlerce lira harcanarak sulama havuzu yapıldığını ancak su tutmadığı için kullanılamadığını vurgulayan İlyas Yılmaz şöyle konuştu:
 
"Devletin parası bu kadar bedava değil. Hazır sulama suyunu akıtamıyorlar. Buraya sulama havuzu yapıldı. Su saati aldık, malzemeler aldık. Hiçbir yeri sulayamıyoruz. Önce bu havuzu çalıştırsınlar. Tersip bendi yapılacak bölgede kışın 1 ay su akar ya da akmaz. Yağmur suyu zaten akıp gidiyor. Buraya bent yapılması kesinlikle yanlıştır. Bizim gözümüzde hiçbir değeri yok. Yazıktır, günahtır."
 
’BU ZEYTİNLERDEN YILLIK YAĞIMIZI ALIYORUZ’
 
Zeytin ağaçlarının bulunduğu arazilerinin tersip bendi yapımı nedeniyle kamulaştırılmasına isyan eden Selver Dikmentepe de, havzada bent istemediklerini vurguladı. Dikmentepe, "Burada arazi sahibiyiz. Bizim hiçbir şeyden haberimiz olmadı. Kendi aralarında anlamışlar. Gölet talebinde bulunulmuş. Yapılamayacağı belirtilerek tersip bendi yapılması kararlaştırılmış. Bize kaç aydır ’sus’ dediler. Biz bu zeytinlerden yıllık yağımızı alıyoruz. Devletimizin parasını fuzuli yere harcayacaklar. Buraya bent yapılmasını istemiyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2015, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER