Soma'da Adalet İstediler

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıldönümünde, Halkların Demokratik Kongresi tarafından düzenlenen açıklamada, “Güvenceli iş, insanca yaşam için herkesi Soma’yla dayanışmaya çağırıyoruz. Soma’da adalet istiyoruz” denildi.

Soma'da Adalet İstediler
Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü önünde saat 12.30’da düzenlenen açıklamada, HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in de bulunduğu topluluk, ‘Soma’yı unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankart açtı.
 
HDK adına basın açıklaması yapan Sertap Akdağ;
 
“Soma’da sermayenin ve AKP’nin açgözlülüğüne 301 canımızı kurban verdik. Ancak aradan bir yıl geçmesine karşın hiç birşey yapılmadı. Yaşananlar sıradanlaştırıldı. Cinayetten birinci dereceden sorumlu bakan ve bürokratlar yargı önüne çıkarılmadı, hesap sorulmadı. Sorumlulardan hesap sorulmadığı ve gerekli önlemler alınmadığı için madenlerde, tersanelerde inşaatlarda iş cinayetlerinin ardı arkası kesilmedi. Soma’dan sonra bin 650 işçi daha iş cinayetlerinde can verdi” dedi. Bu sırada topluluk, “Çalışırken ölmek istemiyoruz”diye sloganlar attı.
 
Sertap Akdağ ise açıklamasında; “AKP iktidarı seçim dönemi diye işyerlerinin denetlenmesini engelliyor. Gerçek sorumluların yargılanmasını istemiyor. Patron Alp Gürkan dışarıda. Sorumlu bakanlar ve diğer kamu görevlileri dışarıda. Sorumluların cezasız bırakıldığı bu çalışma düzenine son verilmesini, patronun olası kasıttan yargılanmasını istiyoruz” dedi.
 
HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’de tam bir yıl önce Türkiye’nin bir felakete uyandığını belirterek " 301 işçiyi diri diri gömdük. Türkiye’nin her yerinde insanlar sokağa çıktı. Bu katliama karşı büyük bir acı duyuldu.Sendikalar, işçi temsilcileri, emekçiden yana olan herkes sokağa çıkarak bu katliamın olmayabileceğini söyledi. Güvenceli çalışma koşulları sağlanmış olsaydı, madenlerde gerekli önlemler alınmış olsaydı, bugün bu katliamın yaşanmayacağını ifade ettik” dedi.
 
Basın açıklaması sırasında polisin çevrede güvenlik önlemi aldı.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER