Sivas'ta 2'nci Yılında Gezi Eylemi

Sivas’ta çeşitli sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir grup, 2013 yılında yaşanan Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümü nedeni ile bir araya gelerek açıklama yaptı.

Sivas'ta 2'nci Yılında Gezi Eylemi
İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nda 2 yıl önce başlayan eylemlerin yıldönümü nedeni ile kent meydanında yaklaşık 50 kişilik bir grup toplandı. KESK, Halkevleri ile bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin oluşturduğu Sivas Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu adına düzenlenen anma programına CHP Sivas Milletvekili adayları Ali Akyıldız ve Haydar Gölbaşı da destek verdi. Grup adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Serkan Çelikgün eşit, özgür ve demokratik bir ülke talebi ile tüm ülkeyi saran Gezi direnişinin üzerinden iki yıl geçtiğini hatırlatarak şöyle dedi:
 
"Gezi Parkı’nda yağmaya, talana karşı başlayan nöbet AKP’nin baskı ve zulmüne karşı birleşen milyonların mücadelesinde sürmeye devam etmektedir. 31 Mayıs’ta AKP’nin zulüm ve baskı düzenine karşı gelişen tepki ve itirazlar Türkiye’nin dört bir yanına dalga dalga yayılan halk direnişine dönüştü. Milyonlar her türlü baskıya rağmen kararlılıkla taleplerini savundu, teslim olmadı, olmuyor, olmayacak. Tüm ülkeye yayılan direniş sadece Gezi Parkı’nı değil, bütün bir ülkeyi sermayenin talanına açan, yıllardır emek ve demokrasi düşmanlığının bayraktarlığını yapan, yaşam alanlarına müdahale eden, tüm özgürlük ve demokrasi alanlarını daraltanlara karşı halkın yükselen tepkisinin ifadesi oldu."
 
Gezi’de korku imparatorluğu yaratmayı amaçlayan otoriter, dayatmacı ve baskıcı politikalara karşı ayağa kalkan halkın, ’artık yeter’ dediğini ifade eden Çelikgün, şeyle devam etti:
 
"AKP, ezmeyi ve yok etmeyi öngören bir dil ve politikada ısrar ediyor. Demokratik ve meşru talepleri için alanlara çıkan herkes düşman olarak görülüyor, vuruluyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Polis devletini kurumsallaştırmak, hukuk dışılıklara kılıf uydurmak, yargılanmaktan kurtulmak için habire yasalar hazırlıyorlar, saraylar kuruyorlar. Yandaş medya özel savaş lobisi gibi çalışıyor, toplumsal muhalefeti etkisizleştirmek için her tür yalanı ve dezenformasyonu yapıyor. Ancak güçlü bir akıntıya kürek çekmenin nafile olduğunu, baskı ve zor karşısında halkın er ya da geç ayağa kalkacağını ve ok yaydan çıktıktan sonra da durdurulamayacağı gerçeğini unutuyorlar. Polis şiddetine, gözaltılara, tutuklamalara, her türlü baskıya, karalamaya, hukuku askıya alan uygulamalara, yalan ve dolana karşı haklı, meşru ve kararlı mücadelemiz bu faşizan düzen değişinceye kadar sürecektir."
 
Çeşitli pankart ve dövizler açarak sloganlar atan grup açıklamanın ardından dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2015, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER