Şırnak'ta Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Halk, Şırnak'ı boşalttı

Şırnak Valiliği tarafından bugün saat 23.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanacağının duyurulmasından sonra halkın büyük çoğunluğu kenti terk etti.
 
Daha önce İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın operasyon yapılacağı yönündeki açıklamasından sonra, sokağa çıkma yasağı beklentisi üzerine düne kadar, 2015 rakamlarına göre nüfusu 92 bin 206 olan il merkezinde halkın bir bölümü kentten ayrılırken, kalanların büyük çoğunluğu da yasak kararının açıklanması üzerine kenti terk etti. Yasağın ilan edilmesi ile birlikte çok sayıda kişi araçlarla; Cizre, Silopi ilçeleri başta olmak üzere Mardin, Siirt, Batman ve Mersin’e gitti. Şırnak’ta PKK’lı gruplar tarafından Dicle, Cumhuriyet, İsmet Paşa, Yeşilyurt, Bahçelievler, Gazipaşa ve Yeni mahallelerinde kazılan çukurlar, oluşturulan barikatlar, cadde ve sokaklara yerleştirilen el yapımı patlayıcılar nedeniyle geçen hafta göç etmeye başlamıştı. Bazı kişiler evlerindeki eşyalarını araçlara yükleyerek şehirden çıkarken, bazıları da eşyalarını bile almadan otobüslerle çevredeki il ve ilçelere gitmeye çalıştığı gözlendi. Kent merkezinde, sabah saatlerinde esnafın büyük bölümü iş yerlerini açmazken, yasak kararı ile birlikte işyerlerini açan az sayıdaki vatandaşlar da kepenk indirerek kenti terk etti.
 
Şrnak’ta 1 haftadan bu yana kent merkezine asker, tank ve zırhlı araç sevkiyatı yapılıyordu. Yapılan sevkiyatlarla birlikte operasyon hazırlığı tamamlandı. Çevredeki hakim tepelere tanklar konuşlandırılırken, birçok okul ve öğrenci yurduna da jandarma ve polis özel harekat timleri yerleştirildi. Şırnak’ta geçici köy korucuları dışındaki hemen herkesin kenti terk ettiği ifade edildi. Saat 23.00’da uygulanacak sokağa çıkma yasağıyla birlikte operasyonlara başlanması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER