'Silahlar Terör Örgütüne Gidiyordu'

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Avukat Metin Feyzioğlu, sosyal medyadaki Adana’da durdurulan MİT TIR’larına ait olduğu öne sürülen görüntüleri değerlendirirken, "Türkmenlere gittiği söyleniyor bugünlerde, ama tam aksine ifadelerden okuyoruz ki Türkmenler’e değil Türkmen bölgesinin çok dışında El Nusra, IŞİD bölgesine doğru hareket etmiştir" dedi.

'Silahlar Terör Örgütüne Gidiyordu'
Metin Feyzioğlu, Osmaniye Barosu tarafından düzenlenen birlik ve dayanışma toplantısı için kente geldi. Osmaniye ve Gaziantep Barosu avukatlarıyla sabah kahvaltısında buluşan Feyzioğlu, avukatların Türkiye’nin birliğinin ve beraberliğinin temsilcisi olduğunu söyledi. ’Biz kocaman bir aileyiz’ diyen Feyzioğlu, Osmaniye Baro başkanı Avukat Dilem Aksoy’a toplantıdan dolayı teşekkür etti.
 
"SİLAHLAR TERÖR ÖRGÜTÜNE GİDİYORDU"
 
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Feyzioğlu, MİT TIR’larına ait olduğu öne sürülen görüntülere yayın yasağı getirildiğinin hatırlatılması üzerine basının haber verme zorunluluğunu olduğunu belirtti. Feyzioğlu, şunları söyledi:
 
"O kadar büyük çelişki yaşanıyor ki, ’Devlet sırrı’ deyip suçluyorlar ve yasak getiriyorlar. Bir taraftan da ’İçinde silah yok’ diyorlar. İçinde silah yoksa bu görüntüler sahte ise ’Devlet sırrı’ diyorlar, bu görüntüler gerçekse basının bunu haber verme zorunluluğu var. Niye haber verme zorunluluğu var, bakın tek tek sayacak olursak; TIR’ların içerisinde silah bulundu mu bulundu, bu TIR’lar yurt dışına mı gidiyordu, gidiyordu. Silahları herhalde havalandırıp geri getirmek için yurt dışına çıkartmıyorlardı. Yurt dışında bir yerde kalacaktı bu silahlar. Bu komşularımızdan birine bir resmi hükümete, Türkiye’nin tanıdığı bir hükümete mi gidiyordu, hayır. Bir komşumuzun toprak bütünlüğünü yok eden bir terör örgütüne gidiyordu muhtemelen. Türkmenlere gittiği söyleniyor bugünlerde, ama tam aksine ifadelerden okuyoruz ki Türkmenlere değil Türkmen bölgesinin çok dışında El Nusra, IŞİD bölgesine doğru hareket etmiştir."
 
"ULUSLARARASI BOYUTU VAR"
 
TIR’larla ilgili çok ciddi soru işaretleri olduğunu ifade eden Feyzioğlu, şöyle devam etti:
 
"Öyle sanıyorum ki sadece ulusal hukuktan haberdar olanlar ve ’Nasılsa o hukuku belirleyen kanunları, istediğimiz gibi canımız istediğinde canımız sıkıldığında değiştiririz’ diyenlerin etrafında uluslararası hukuk konusunda temel bilgileri kendilerine verebilecek kimseleri kalmamış, kimseyi bırakmamışlar. Hadi burada kanunları değiştirdin, onu buraya şunu oraya atadın. Bu işin bir de uluslararası boyutu var. Ve devlet eliyle dava dosyaları hazırlanıyor ve bu dosyalara giren her delil uluslararası hukukta bizim boynumuzu bükebilir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kamu görevlisi bir üst yöneticisinin uluslararası mahkemelerin önünde sadece suçlanması bile Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu güne kadar hiç başımıza gelmemiş bir felaket olur. Gerçekten boynumuzu öne eğer ve cevap veremez hale geliriz."
 
Metin Feyzioğlu daha sonra Osmaniye Barosu Sosyal Tesis ve Hizmet Binası arazisinde incelemelerde bulundu, ardından da Ankara’ya hareket etti.
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2015, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER