Şehit Savcı Kiraz, Trabzon'da Anıldı

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın görevi başında şehit edilişinin 1. yıl dönümü nedeniyle Trabzon Adalet Sarayı önünde anma töreni düzenlendi.

Şehit Savcı Kiraz, Trabzon'da Anıldı
Törene, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Turan Ahmet Taşkaya, Trabzon Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Akbulut’un yanı sıra adliyede görev yapan hakimler, savcılar, adliye personeli ve Trabzon Barosu’na mensup birçok avukat katıldı.
 
Törende konuşan Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, sınıf arkadaşı Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, 1 sene önce bugün öğle saatlerinde, İstanbul Adliyesi Çağlayan yerleşkesinde saldırıya maruz kalarak şehit düştüğünü hatırlattı ve şunları söyledi:
 
"Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, yaptığı görev dolayısıyla hainlerin ve kalleşlerin saldırısına maruz kalmış, önce rehin alınmış, ilerleyen saatte teröristlerin silahından çıkan kurşunla şehit olmuştur. Yargı olarak bu aldığımız ilk darbe değildir. Daha önce de benzer şekilde yargı mensuplarına yönelik saldırılar olmuştu. Ama ilk defa görevinin başında ve yaptığı görevle bağlantılı bir yerde bir Cumhuriyet Savcısı görevi dolayısıyla şehit oldu. Aslında buradan birçok mesaj almak gerekiyor. Sonuçta adalet sarayları, adalet kurumları, mahkemeler insanlarımızın en son başvurmak zorunda oldukları, artık gidecek kapısının kalmadığı ve ’Ben hakkımı ancak burada elde edebilirim’ diyerek başvurdukları yerdir. Dünyanın her tarafından kabul gören bir anlayışla çocuklara, kadınlara dokunulmadığı gibi yargı mensuplarına da dokunulmaz gibi bir anlayış var. Buna rağmen hain eller, hain düşünceler yargıya karşı ve yargı özelinde milletimize karşı böyle bir saldırıyı gerçekleştirdiler. Bir arkadaşımızı şehit verdik. Tabi ki çok üzüntülüyüz."
 
TOPLUMUN BÜTÜN KESİMİNE ADALET DAĞITMAKLA MEŞGULÜZ
 
Cumhuriyet Başsavcısı Kutanoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
"Bizler görevimizi yaparken toplumun bütün kesimlerine adalet dağıtmakla meşgulüz. Terörist içinde adalet öngörüyoruz. O da insan, o da Allah’ın yarattığı bir kul. Ancak eylem ve işlemleri, davranışları suç teşkil ediyorsa eyleminin karşılığını vermek de elbette ki bizim görevimiz. Teröre ve terörist eylemlere karşı duruşumuzu dün olduğu gibi bugünde, yarında kararlı bir şekilde göstereceğiz. Böyle bir coğrafyada yaşıyorsanız ister istemez ulusumuzun egemenliğini ortadan kaldırıcı girişimler olacaktır. 1071’den beri bu saldırılar oldu, yakın dönemde de oldu. Bundan sonrada, inşallah olmaz ama maalesef böyle güzel bir yerde yaşıyorsanız herkesin gözü burada. Dolayısıyla herkesin dikkatli olması gerekiyor. Artık herkesin, terörist eylemde bulunan kişi veya gruplara karşı değişik sebeplerle, ‘Bu bana yakın’ anlayışından vazgeçmesi gerekiyor. Yani herkesin, ‘Benim teröristim iyidir’ anlayışından vazgeçip terörist eylemi, suç teşkil eden eylemi kim gerçekleştirirse gerçekleştirsin, ona karşı bir duruş sergilemesi gereği ortaya çıkıyor. Belki bu gibi acı olaylar bunları hatırlatmak için bir vesile, sebep olur."
 
KARARLI BİR TERÖRLE MÜCADELE HAREKETİ VAR
 
Son dönemde güneydoğu bölgesinde yapılan operasyonlara değinerek konuşmasını sürdüren Cumhuriyet Başsavcısı Kutanoğlu, "Güneydoğu’da kararlı bir temizlik hareketi var. Bunu yaparken vatandaşı kazanma merkezli ama terörle mücadeleyi en üst seviyede, yargı kurumlarıyla, güvenlik kurumlarıyla, idari kurumlarla koordineli bir şekilde yapan çok güzel ve net bir anlayış var. Artık ülkede şiddetin bitmesini istiyoruz. Şiddet kime karşı olursa olsun, neye karşı olursa olsun, sadece yargı mensuplarına karşı olması da önemli değil, sağlık çalışanlarına, eğitim çalışanlarına, serbest teşebbüse karşı, iş dünyasına karşı, kime olursa olsun şiddetin her türüne karşı bir duruş sergilememiz gerekiyor. Ben bu vesileyle rahmetli savcımız Mehmet Selim Kiraz özelinde, geçmişte şehit verdiğimiz bütün yargı mensuplarına, bütün kamu görevlilerine, yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Yargı mensupları olarak şiddete ve teröre karşı kararlı duruşumuzu asla değiştirmeden, buna karşı mücadeleyi en üst seviyede yapacağımızı herkes bilsin. Herkes bunun farkında olsun. Bu konuda herkesin, bütün yurttaşlarımızın da duyarlılık göstermesini arzu ediyorum. Dün, belki geçen sene bugün meydana gelen olayın intikamını almak için Tunceli Adliyesi’ne saldırı düzenlemek isteyen ve etkisiz hale getirilen terörist eylem dolayısıyla Tunceli’de bulunan arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah hepimizi korusun" diyerek konuşmasını noktaladı.
 
Konuşmanın sonunda şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, şehit yargı mensupları ve bütün şehitler için tarafından Fatiha okundu.
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER