Sağlık Ve Sanat Buluştu

İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi Başhekimliği’nce düzenlenen ’Asklepios Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’, Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki törenle açıldı. Yurtdışı ve Türkiye’den 27 eser arasından seçilen 7 heykelin yapılacağı sempozyum, 20 Haziran’a kadar sürecek.

Sağlık Ve Sanat Buluştu
 
Narlıdere İlçesi protokolü, üniversite ve hastane yöneticileri ile sponsor firma temsilcilerinin konuk olduğu törende yurtdışından helkeltıraşlar Aldo Shiroma Uza (Peru), Michail Vouzounerakis (Yunanistan), Sequoyah Aono (Japonya), Volodymyr Kochmar (Ukrayna) ve DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) mezunu Türk helkeltıraşlar Kadriye Kantık, İsmail Atar ile Tonguç Sercan, GSF Heykel Bölümü öğrencilerinin asistanlığında çalışmalarına başladı.
 
Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün, "Dokuz Eylül Üniversitesi’nin öne çıkan 6 temel özelliği vardır. Bugün iki unsur birlikte bir etkinlik yaratıyorlar. Birisi hizmet kalitesi ile Türkiye’nin gözbebeklerinden biri olan hastanemiz, diğeri üniversitemizin sanata ve sanatçıya verdiği önemi yansıtan Güzel Sanatlar Fakültesi. Bu iki unsur bir araya gelerek bu güzel çalışmayı başlatıyor. Bu devirden, asırlar sonrasına mesajlar götürecek, mektup yazacak olan bir sanat etkinliğini başlattığımız için mutluyuz" dedi.
 
Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Dekanı Prof. Halil Yoleri de "Güzel Sanatlar Fakültemiz 40. yaşına girerken böyle önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmak bana mutluluk veriyor. Açılışını yaptığımız bu sempozyum, sağlık - sanat kampusü olarak her geçen gün gelişen işbirliği ve gönül birliğimizin en güzel organizasyonlarından biridir. 40 gün boyunca çalışmalarımızı izlemek isteyenleri fakültemize bekliyoruz" diye konuştu.
 
DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas, "Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi olarak kimliklendirme çalışmasına katkısı olacağını düşündüğümüz bu kültürel etkinlik ile bir ilki gerçekleştirmekten onurluyuz. Güzel Sanatlar Fakültesi başta olmak üzere tüm katkı verenlere teşekkür ediyoruz" dedi.
 
GSF Heykel Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Gökçen Ergür konuşmasında, "Hastaneler 24 saat yaşayan yoğun ve hareketli mekanlar. Alandaki insanların izleyeceği, hatta hayran olacağı heykeller onları bir parça da olsa sıkıntılarından uzaklaştıracaktır. Ayrıca heykeller, çalışanların kuruma aidiyet duygusunu artıracak değerli kazanımlar olacaktır" dedi.
 
Güzel Sanatlar Fakültesi Opera Bölümü öğrencilerinin bir gösteri sunarak renk kattığı açılış, kokteylle sona erdi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği, DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas ve DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil Yoleri’nin ev sahipliğindeki etkinliğin sonunda; 2-3 metre yüksekliğindeki 7 heykelin DEÜ Hastanesi çevresinde uygun alanlara yerleştirileceği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER