Sadece Orada Yaşayanlar Girebilecek

Diyarbakır'ın Sur ilçesine, oturanlar dışında, girişler yasaklandı. İçişleri Bakanı Ala ise Demirtaş'ın Sur'a yürüyüş çağrısını provokasyon olarak nitelendirdi.

Diyarbakır Valiliği, bazı mahallelerinde sokağa çıkma yasağı devam eden Sur ilçesinin tamamına, ilçede oturanlar dışında girişlerin yasaklandığını duyurdu.
 
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 2 Aralık'tan bu yana 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı uygulanan Sur'a bugün saat 12.00'den sonra girişlerin yasaklandığı açıklandı.
 
Açıklamada, sadece ilçede oturanların giriş yapabileceği belirtilirken, uygulamanın ikinci bir emre kadar devam edeceği kaydedildi.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, pazartesi günü yaptığı açıklamada, bugün saat 16.00'da halkı operasyonların devam ettiği Sur ilçesine yürümeye davet etmişti.
 
"PROVOKASYON YAPAN SONUCUNDAN SORUMLU"
 
Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala, Demirtaş'ın çağrısını provokasyon olarak nitelendirdi ve "Provokasyonu yapan da sonuçlarından sorumludur" dedi.
 
"Vatandaşlarımıza çağrımız da kesinlikle bu tür provokasyonlara prim vermemeleridir" diyen Ala "Biz onların huzur ve güvenliği için her türlü hukuki işlemi yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde huzur ortamını inşallah hazırlayıp kendilerine takdim edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Efkan Ala, operasyonların devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya da "Nerede çukur varsa, nerede bomba düzeneği varsa, nerede vatandaşımızı huzursuz eden bir terörist, baskı varsa, orada elbette sürecek. Ama onların olmadığı yerde, görüyorsunuz hiçbir sorun yok. Bölgede de insanlar işinde gücünde. Orada huzuru güveni inşallah sağlayacağız" yanıtını verdi.
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2016, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER