Rus Doktor ve Ekonomist Müslüman Oldu

Rusya’da doktor ve ekonomist olan iki kadın İslam’dan etkilenerek Müslüman olup Bolu’da Diyanet Eğitim Merkezi’nde din eğitimi gördü. Doktor olan Anna Bobrikova ezan sesinden çok etkilendiğini, camiye girerek kelime-i şehadet getirip Müslüman olduğunu söyledi.

Rus Doktor ve Ekonomist Müslüman Oldu
Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen 30 kadın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Bolu’da bulunan Diyanet Eğitim Merkezi’nde 40 gün süren din eğitimi aldılar. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz eğitime katılan kadınlara imaret tesislerinde kahvaltı verdi. Rusya’da doktor olan ve İslam’ı seçerek Müslüman olan Anna Bobrikova ile aynı ülkede ekonomist olan Ayşe Tumarova da din eğitimi gördü.
 
3 yıl önce Müslüman olan Anna Bobrikova, "Daha önce Müslümanlarla tanışmıştım. Yaşadığım yerde cami yok, başı kapalı insan da çok azdı. Müslüman olanların bana anlattıklarından çok etkilendim. Onların davranışlarından, eşlerine karşı olan tavır ve hareketlerinden çok etkilendim. Türkiye’ye geldiğimde çok fazla camiler gördüm. Ezan sesini duyunca çok etkilendim. Sultanahmet’te camiye girerek şehadet getirip Müslüman oldum" dedi.
 
Ülkesinde yaşadığı kentte ezan sesinin olmadığı ve başı kapalı insanların bile bulunmadığını anlatan Ayşe Tumarova, "Gece rüyalarımda sürekli sanki biri beni uyandırıyordu. Kollarımda ve yüzümde sanki ıslaklıklar oluyordu. Nasıl olduğunu bilmiyordum. Müslümanlığı seçip İslam dinini öğrenmeye başladıktan sonra bunun abdest olduğunu ve bunu daha önceden yaptığımı anladım. Bu nasıl oldu bilmiyorum" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER