Romanları Anlamak Çalıştayı Sona Erdi

Zonguldak’ta düzenlenen ’Romanları Anlamak’ çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı. 120 Roman vatandaşla yapılan görüşmelerin değerlendirildiği çalıştayda, Romanların dışlanma ve damgalanma sorunlarıyla ilgili üniversiteler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının strateji geliştirmesi görüşünde birleşildi.

Romanları Anlamak Çalıştayı Sona Erdi
 
Zonguldak Valiliği ve Bülent Ecevit Üniversitesi’nce (BEÜ) işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında kentte yaşayan Romanların yaşamları araştırıldı. Üniversite bünyesinde kurulan Roman Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin 120 Romanla görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçları, üniversitede düzenlenen ’Romanları Anlamak’ çalıştayında değerlendirildi. Bugün sona eren çalıştayın sonuç bildirgesi Farabi Kampüsü Senato Salonu’nda yapılan toplantıda açıklandı. Toplantıya Azınlıklar ve Romanlardan Sorumlu Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Prof.Dr. Nezdet Mustafa da katıldı.
 
Sonuç bildirgesini açıklayan İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Korkut Tuna, yapılan çalışmaların ve sunumların sonuçları değerlendirildiğinde ele alınan grubun, sahip olduğu sosyal özelliklerine bağlı olarak dışlanmışlık ve yoksulluk temalarının ön plana çıktığının görüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. Tuna, Roman vatandaşların bu ülkenin bir parçası olduğu, dışlanma ve damgalanma konusunda başta üniversiteler olmak üzere kamu idarelerinin ve sosyal politika geliştiren sivil toplum kuruluşlarının konuya daha fazla ilgi göstermesi gerektiği görüşünde birleşildiğini kaydetti. 
 
Prof. Dr. Tuna, Roman Araştırma Merkezleri’nin hem akademik hem de stratejik bilgi üretimine uygun yapılandırılması, Roman araştırmalarında teorik ve kavramsal sorunların belirlediği sınırlılıklar karşısında yeni araçların üretilmesi, toplumdaki kültürel çeşitliliğe saygı gösterilmesi, farklılıklarımızı kabul ederek ortak paydalarımızı, değerlerimizi de göstermek gerektiği görüşlerinin benimsendiğini söyledi.  
 
Prof. Dr. Tuna ayrıca, "Romanların her türlü dışlanma ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması, yaşam koşullarının iyileştirilerek sosyo-ekonomik sorunların giderilmesi, kültürel yapılarının korunması ve yaşadıkları muhitlerin altyapısının iyileştirilmesi, eğitim olanaklarından aktif yararlanmaları ve bu konuda yaşanan sorunların giderilmesi, sorunların çözümünde uygun sosyal politikaların üretilmesi, mevcut uygulamaların yanında alternatif çözüm önerilerinin tespit edilmesi, toplumun yanlış Roman algısı konusunda bilinçlendirilmesi, daha yoksul ve dezaavantajlı olanların problemlerine öncelik verilmesinin gerektiği üzerinde duruldu" dedi.
 
Kendisi de Roman olan Devlet Bakanı Prof.Dr. Nezdet Mustafa da çok önemli olduğunu söylediği projeyi desteklemek için geldiğini söyledi. Mustafa, "Bugünkü görüşmede anlaştık ki biz bilim adamlarımıza akademik desteği vereceğiz. Elimizde olan kitapları bilim adamlarıyla paylaşacağız. Bu proje daha güçlü olsun istiyoruz. Bu proje tarihi bir şans olabilir. Çünkü bu projenin sonuçları tüm Türkiye’ye dağıtılacak. İnanıyoruz ki bu beraberlik başarılı bir proje yapmamıza vesile olur" dedi.
 
Projenin önümüzdeki günlerde devam edeceği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER