Plaj Botlarıyla Umuda Yolculuk

Bodrum’daki bir süpermarketten satın aldıkları botlar ile Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmeye çalışan Burma vatandaşı 50 kaçaktan kıyıya yaklaşan 18’i, Yunan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı. Bodrum’da kıyıdan uzaklaştıktan kısa bir süre sonra fırtına nedeniyle kayalıklara sürüklenen botları patlayan ve yüzerek kıyıya çıkarak canını kurtaran 8 kaçak da Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yakalandı.

Plaj Botlarıyla Umuda Yolculuk
 
Bodrum Akyarlar Mahallesi, Fenerburnu Mevkisi’nden bugün bir süpermarketten satın aldıkları 2’şer metrelik botlarla 01.00- 04.00 saatleri arasında Yunanistan’ın İstaköy (Kos) Adası’na geçmeye çalışan 50 kaçak, DHA kameraları ile görüntülendi. Üç grup halinde kaçmaya hazırlanan kaçaklar, gazetecilerle karşılaşınca şaşırdı ardından şişirdikleri botlarıyla denize açıldı. İlk olarak 4 bot denize açıldı. Kaçaklardan bazıları denize indirdikleri botlara koşarak binip, kürek çekerek gecenin karanlığında gözden kayboldu. Panikle bottan düşen kaçaklardan bazıları arkadaşlarının yardımıyla tekrar bota bindirildi. Botlardan 2’si 6 mil mesafedeki İstanköy Adası’na ulaştı. Adaya ulaşan botlardaki toplam 18 kaçak Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı. Diğer 2 bottaki kaçakların ise bulunması için bölgede arama-kurtarma çalışması başlatıldı.
 
"KARAYA YAKIN OLMAMIZ ŞANSTI"
 
Saat 04.00 sıralarında denize açılan son bot ise fırtına çıkması üzerine sürüklendiği kayalıklara çarpıp, patladı. Can yelekleri olmayan 8 kaçak, kıyıya yakın olmaları nedeniyle yüzerek canlarını kurtardı. Kaçakların, batan bottaki eşyaları ise kıyıya vurdu. Son anda yüzerek canlarını kurtaran kaçaklardan İngilizce bilen 29 yaşındaki Wawa Konsai, "Aylardır yollardayız, ülkemizde kan ve ölümden başka bir şey yok. Avrupa ülkelerine giderek çalışmak istiyoruz. Bu yolculuğa ölümü göza alarak çıktık. Bir gün başaracağımıza inanıyorum. Denize açıldık rüzgar nedeniyle dalgalar bizi kayalıklara savurdu. Bot hemen patlayıp su almaya başlayınca denize indik, bulunduğumuz yerin karaya yakın olması şanstı" dedi. 8 kaçak jandarma tarafından gözaltına alındı.
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER