Ölüm Suyuna Transit Yolculuk

İzmir’e Suriyeli göçmen akınının ardı arkası kesilmezken; son günlerde gelenlerin büyük bölümü otellerde bir gün bile konaklamadan aynı gün içinde, Ege Denizi’nden Yunan adalarına geçmeyi planladıkları uygun kaçış noktaları olarak belirledikleri sahillere gidiyor.

Ölüm Suyuna Transit Yolculuk
Basmane semtine, ellerindeki eşyalar ve sırt çantaları ile gelen, aralarında bebeklerin, çocukların da bulunduğu Suriyeli gruplar, Yunan adalarına yasadışı geçiş için kendilerine gelecek hareket haberini bekliyor. Mülteciler yola çıkınca, semtteki yoğunluk bir anda azalıyor. Mültecinin her gün umut yolculuğuna çıktığı Ege Denizi’nden ise sürekli ölüm haberleri geliyor.
 
Basmane semtinde yaşayan vatandaşlar, her gün kaçış hazırlığında olan, kucaklarında bebekleri bulunun annelerle, çocuklar ve yetişkin erkek mültecilerle karşılaştıklarını belirterek, "Yaşanan acılar ortada. Artık ölüm yolculuğuna çıkanların yüzüne bakamaz, dayanamaz olduk. Her şey planlanmış bir tur programı gibi. Geldiklerinden itibaren birkaç saat içinde gelen bir haberle harekete geçiyorlar" diyerek yaşananları anlattı.
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER