'O Restoran'ın Önünde Eylem Yaptılar

Beşiktaş’ta bir grup kadın, hafta sonu ünlü bir balıkçı restoranında eğlenen kadınların hesapta çıkan anlaşmazlığın ardından çalışanlarca alıkonulduğu ve darp edildiği gerekçesiyle eylem yaptı. Restoranın Beşiktaş Belediyesi tarafından 2 gün kapatıldığı öğrenilirken, kadınlar, protesto amacıyla restoranın kapısına dövizlerini bıraktı.

'O Restoran'ın Önünde Eylem Yaptılar
Beşiktaş Meydanı’nda saat 18.30’da bir araya gelen kadınlar, ellerinde dövizlerle balıkçı restoranına doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar atarak ünlü restorana kadar yürüyen kadınlar, kadına yönelik şiddete karşı seslerini duyurmak için düdük çaldılar.
 
Grup adına konuşan bir kadın, kadınların her yerde şiddete maruz kaldığını ifade ederek, “Biz kadınlar olarak, bugün, Turgut Vidinli’yi teşhir ediyoruz, boykot ediyoruz. Yarın 8 Mart... 8 Mart’tan bir gün önce bile kadınlar, erkek şiddetine maruz kalıyor. Hepimiz biliyoruz; kadınlar evinde, işyerinde, okulunda, sokakta, her yerde erkek şiddetine maruz kalıyor. Ama artık bir şey değişti; bunu erkekler kafalarına kazısınlar, artık kadınlar hayatlarına sahip çıkıyor. Asla ve asla kadınlar erkek şiddetine sessiz kalmayacak, asla ve asla teşhir etmekten geri kalmayacaklar diye konuştu.
 
Konuşmanın ardından eylem sona ererken, bazı kadınlar ellerindeki dövizleri restoranın kapısına bıraktı.
 
Geçtiğimiz cumartesi akşamı Beşiktaş’taki ünlü bir balıkçı restoranına giden bir grup kadın, hesabın fazla gelmesi nedeniyle tartıştıkları işyeri çalışanları tarafından alıkonulduklarını ve darp edildiklerini öne sürmüş, konu sosyal medya üzerinden kamuoyuna yayılmıştı.
 
Kadınlardan bazıları bugün suç duyurusunda bulunmak üzere Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na giderken, Beşiktaş Belediyesi de restoran hakkında 2 günlük kapatma kararı aldı.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2016, 21:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER