'Mobil Deprem Simülasyon Eğitim Aracı'

Türkiye Deprem Vakfı’nın, Mobil Deprem Simulasyon aracı İzmir ve Manisa’daydı.

'Mobil Deprem Simülasyon Eğitim Aracı'

 

Vakfın, “Depreme Duyarlı Olmak” çalışmaları kapsamında okullarda öğrenci ve öğretmenler öncelikli olmak üzere, tüm ulusta toplumu bilinçlendirmek için geliştirilmiş “Mobil Deprem Simülasyon Eğitim Aracı” konuya duyarlı kurumların desteği ile tamamlanmış bir çalışma.
 
Proje kapsamında şu ana kadar 22 ilköğretim okulu ve yaklaşık 9000 öğrenciye eğitim verildi.
 
Öncelikle okulları depreme hazırlamak amacıyla oluşturulan proje kapsamında simulasyon aracı, uzman eğitmenlerle okullara giderek eğitimler veriyor. Vakıf, aynı zamanda özel sektörden gelen simulasyon eğitimi taleplerini de karşılıyor.  Bu kapsamda hafta içi İzmir ve Manisa’da 2 özel şirketin fabrikasında 300’e yakın çalışan simulasyon aracında deprem eğitimi aldı.
 
Türkiye Deprem Vakfı’nın Mobil Deprem Simülasyon Eğitim Araci Projesi Koordinatörü Süheyla Sezan projenin amacını; “Eğitim aracıyla yaptıkları çalışmalarla bilgi eksikliği, belirsizlikler ve çaresizlik hissi ile beslenen korku dolu yaklaşımları, hazırlıklı olma ve güvende hissetme duygularına dönüştürmek”  olarak tanımlıyor. 
 
Proje diğer taraftan, ulusal çapta depremden korunma kültürü bilincini kazandırmayı, sürdürülebilir bir altyapı oluşturmayı, toplumsal duyarlılığa aracı olmayı, sahiplenmeyi ve gönüllülük kavramının anlaşılmasını sağlamayı hedefliyor. 
 
Mobil Treyler üstüne yerleştirilen deprem simülasyon sistemi, sarsıcı tabla üzerinde yer alan 12 m2 odadan ve ayrı bir yerde bulunan kontrol ünitesinden meydana geliyor.
 
Simulasyon’un esas etkisi; depremi gerçeğe en yakın deneyimle, davranış biçimleri, tedbirleri, deprem öncesi, esnası ve sonrası başlıklarını da içerecek şekilde işlemesi. Okulllarda projenin uygulanıyor olması, çocukların erken yaşta bilinçlenmesine aracı oluyor.
 
Vakfın www.türkiyedepremvakfi.org.tr sitesini ziyaret ederek okul ya da işyerinizde bu simulasyon eğitimini talep edeceğiniz formu doldurabilirsiniz.
 
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER