MHP'li Kadın Yönetici Serbest

Uşak’ta toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim otobüsü geçerken bozkurt işareti yaptığı için dün gözaltına alınıp serbest bırakılan MHP Uşak Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyesi Seher Kayıhan, bugün polis nezaretinde adliyeye götürüldü. Kayıhan, Uşak Sulh Ceza Hakimliği’nde ifadesinin ardında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

MHP'li Kadın Yönetici Serbest
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Uşak Belediyesi’ni ziyaret ettikten sonra otobüsle halkı selamlayarak Uşak Bir Eylül Stadyumu’na giderken MHP il binasının önünden geçtiği sırada, parti binasının camına çıkan MHP Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyesi Seher Kayıhan, bozkurt işareti yaptı. Seher Kayıhan bir anda Cumhurbaşkanlığı koruma polislerini karşısında görünce şaşırdı.
 
Cumhurbaşkanı’na işaretle ve sözlü olarak hakaret ettiği iddiasıyla koruma polisleri tarafından Uşak Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Seher Kayıhan hakkında işlem başlatıldı. Kayıhan ifadesinde, "Cumhurbaşkanını bozkurt işareti ile selamladım. Kendisi Uşak’a geleceği için belediye hizmetlerinin hızlandığını görünce de daha sık gelmesini istediğimi belirten bir konuşmada bulundum. Ancak, beni duymadı" dedi.
 
Emniyette 2 saat tutulduktan sonra serbest bırakılan Seher Kayıhan, bugün saat 10.00’da avukatı Baki Kantar ile polis nezaretinde adliyeye götürüldü. Aynı zamanda her ikisi de avukat olan MHP Uşak İl Başkanı Ali Kurt ve CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da adliyeye gelip, Kayıhan’a destek verdi. Savcılıktaki ifadesinin ardından Uşak Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Kayıhan, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 
MHP İl Başkanı Ali Kurt adliye çıkışında yaptığı açıklamada, savcılık ve mahkeme süreci hakkında bilgi verip, "Sorgulama süreci şu an bitti. Yargılama süreci devam ediyor. Tek arzumuz, hukuğun iyi bir şekilde işlemesi" dedi.
 
Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da "Bozkurt işareti MHP’nin kullandığı siyasi bir işarettir. Bu suç olarak nitelendirilemez. Kimisi zafer kimisi bozkurt işareti yapar. Cumhurbaşkanı da ’Rabia’ işareti yapıyor. Hepimiz biliyoruz. Türkiye’de hiç kimsenin güvencesi kalmadı. Cumhurbaşkanını eleştiren bir söz söylerseniz, birisi zafer, bir başkası da bozkurt işareti yaparsa can güvenliğiniz ve özgürlük güvenceniz yok. Daha da kötüsü MHP İl binasının basılması ve Kayıhan’ın gözaltına alınmasıdır. 8 Haziran’da bu rezalete son verileceğini düşünüyorum" dedi.
 
Uşak Valiliği aracılığıyla Emniyet Müdürlüğü de yazılı açıklama yaparak, konvoyun geçişi sırasında MHP binasının ikinci katından bir kadının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben söz, el ve kol hareketiyle hakaret ettiği ileri sürüldü. Açıklamada şöyle denildi:
 
"Söz konusu yerin bir siyasi parti binası olması hassasiyetiyle Uşak Emniyet Müdürlüğümüzde görevli emniyet müdür yardımcısı başkanlığında Cumhurbaşkanlığı koruma ekibinde görevli bir emniyet amiri ve bir polis memurundan oluşan üç kişilik bir ekiple binaya gidilmiş ve parti binasında bulunan MHP İlçe Başkanı Muhterem Kuruçay ile nezaketen görüşülerek durum kendisine izah edilmiş ve söz konusu eylemi gerçekleştiren Seher Kayıhan hakkında işlem yapılmak üzere emniyet müdürlüğüne davet edilmiştir. Kayıhan, ifadesinin ardından savcılığın talimatıyla emniyet müdürlüğünden salıverilmiştir" denildi.
 
Başbakanlık da açıklama yaparak Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasında olayın anlatıldığı belirtindi. Başbakanlık açıklamasında, ’gözaltının bir partinin selamlama biçimiyle alakası olmadığı’ iddia edildi.
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER