Marmaris'te Klavyede Osmanlıca Tercihi

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde bilgisayarda Osmanlıca yazımı kolaylaştırmak amacıyla üzerinde Latin harflerin yanında Arapça harflerin de bulunduğu klavyeye ilgi arttı.

Marmaris'te Klavyede Osmanlıca Tercihi
Son günlerin tartışılan konusu Osmanlıca, teknoloji dünyasına da sıçradı. Bazı teknoloji tutkunu vatandaşlar, üzerinde Arapça harfler bulunan bilgisayar klavyesi aramaya başladı. Bilgisayar alım, satım ve tamiri yapan ilçedeki bir firma, gelen talepler üzerine; bir şirket tarafından üretilen bilgisayarda Osmanlıca yazımı kolaylaştırmak amacıyla üzerinde Latin harflerin yanında Arapça harflerin de bulunduğu klavyeyi Marmaris’e getirmeye başladı. Klavyelerden ilk etapta, 35 siparişten dördü 35 liradan sahiplerine teslim edildi. Yeni taleplerin de geldiğini belirten firma yetkilileri, satışlardan memnuniyetini dile getirdi.
 
"BENİM SİYASETLE BİR ALAKAM YOK"
 
Arapça harfli klavyeleri ilçeye ilk getiren Mar Sistem isimli bilgisayar firmasının sahibi Kubilay Durgun, "Sürekli alışveriş yapan müşterilerim Osmanlıca’ya merak salmış ve bunun en kolay yoldan öğrenmenin bilgisayardan olduğunu düşünerek talepte bulundu. Yaptığım araştırmada bir şirketin Osmanlıca klavye yaptığını öğrendim. İlk olarak dört siparişim geldi ve teslim ettim. Şu anda ülkemizde Osmanlı Türkçesi nedeniyle ciddi tartışmalar yaşanıyor. Ben ticaret yapan bir firmayım, benim siyasetle bir alakam yok. Lütfen birileri bizim bu ticaretimizi alıp başka yerlere çekmesin" dedi.
 
"SADECE ATALARIMIN DİLİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM"
 
Siparişini teslim alan müşteri Yasin Yıldırım, "Osmanlının yazdığı yazıları öğrenmek ve anlamak için merakla başlayan bir süreç oldu. Bizler, elin ecnebisinin, İngiliz’in ve Rus’un dillerini, alfabelerini öğrenmek için elimizden geleni yapıyoruz. 600 yıl dünyaya hükmetmiş bir medeniyetin torunları olarak imparatorluğun yaptıklarını ana dilinde öğrenmek istediğimizde birilerinin neden zoruna gittiğini veya neden karın ağrıları olduğunu anlamış değilim. Benim hiçbir siyasi ideolojim yok. Sadece atalarımın dilini öğrenmek istiyorum. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Osmanlıca klavyeyi 35 lira verip bilgisayarda daha kolay öğrenmek istiyorum. Bu uzun soluklu bir öğrenme ama sonuç itibariyle başaracağım" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER