Manisa'da Kadın Cinayetleri Protesto Edildi

Manisa’da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, 8 Mart Kadınlar Günü öncesinde kadın cinayetlerini protesto etti.

Manisa'da Kadın Cinayetleri Protesto Edildi
 
Manolya Meydanı’nda toplanan kadınlar, pankart ve sloganlarla kadın cinayetlerinin bir an önce sona ermesini ve kadınları öldürenlere verilen cezalarda indirim yapılmamasını istedi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun protestosuna bazı sivil toplum kuruluşları ile bazı siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Kız çocuklarının da katıldığı eylemde, ’Çocuk geline hayır’, ’Kadın cinayetlerine hayır’, ’Asla yalnız yürümeyeceksin’, ’Dünyanın yarısıyız. Her yerdeyiz’, ’Erkek şiddetine, tacize, tecavüze sesiz kalmayacağız’ yazılı döviz ve pankartları taşındı. Eyleme katılanlar şarkılar ve halaylar eşliğinde kadın cinayetlerini protesto etti.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör, her geçen gün bir kadının öldürüldüğünü ya da tecavüze uğradığını belirterek, kadına şiddete yönelik caydırıcı cezaların yer aldığı kamuoyurnda ’Özgecan Yasası’ olarak bilinen yasanın
 
bir an önce çıkmasını istedi. Hasgör, "Başta yaşam hakkımız olmak üzere özgürlüğümüz için direniyor ve kadın yönelik her türlü şiddete karşı mücadele ediyoruz. 2015 yılında 303 kadını, 2016 yılının Ocak ayında 36, Şubat ayında ise 25 kadınımızı kaybettik. Biz kadınların kendi yaşamımızı tayin etme hakkı bile elimizden alınıyor. Artık herkesin çıkmasını istediği Özgecan Yasası için somut bir adım atılmasını istiyoruz. Devlet söylemlerinde, ’Kadına şiddete sıfır tolerans’ derken pratikte tam tersi uygulamalar yapmaktadır. Mevcut haliyle neredeyse erkek şiddetini aklayıp kadınların yargılanmasına imkan veren yönleri olan Türk Ceza Kanunu’nu değiştirmeyen, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ve yasada kaşılık bulması için çaba göstermelidir" dedi.
 
Açıklamanı ardından bir süre daha halay çeken kadınlar, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER