Kuyumcu, Polisi Kandırmaya Çalıştı

Adana’da işyerini soymaya gelen çarşaflı gaspçıları yumrukla kaçıran 33 yaşındaki Sadık Acar, olay sırasında hırsızların düşürdüğü tabancayı saklayıp, polise başka tabanca teslim ederek kandırmaya çalıştı. Gerçek, başarısız soygun girişiminden sonra yakalanıp gözaltına alınan zanlılardan Mazlum Sofi’nin ifadesinde, elindeki tabancanın 9 mm çapında olduğunu söyleyip, "Benim silahım 14’lüydü, ben olaya Kırıkkale yapımı silahla gitmedim" diye ifade vermesiyle ortaya çıktı.

Kuyumcu, Polisi Kandırmaya Çalıştı
 
Merkez Seyhan İlçesi’nin Fatih Mahallesi’nde bulunan Emin Nomanoğlu Kuyumculuk’a dün gelen çarşaflı 2 kişi, silah göstererek Sadık Acar’ın sahibi olduğu işyerini soymak istedi. Eli silahlı soyguncuların üzerine atlayan Sadık Acar, yumrukla saldırganları kaçırdı. Boğuşma sırasında zanlılardan Mazlum Sofi’nin elinde tuttuğu tabanca yere düştü. Paniğe kapılan çarşaflı soyguncular, kaçtı. Çarşaflarını ara sokaklarda çıkartıp kaçmaya çalışan zanlılar Muhammet Sayar ile Mazlum Sofi, Asayiş Şube ekiplerinin takibiyle, olaydan yaklaşık 10 dakika sonra yakalandı. Soygunculara gözcülük yaptığı tespit edilen Ruhyettin Demir de akşam saatlerinde ekiplerce gözaltına alındı.
 
SOYGUNCULAR KUYUMCUNUN TANIDIKLARI ÇIKTI
 
Olay yerine gelen polis ekipleri işyeri sahibi Sadık Acar’ın ifadesini aldı. İfadesinde, kaçan saldırganlardan birinin üzerindeki çarşafı çıkartırken gördüğünü belirten Acar, "Mazlum Sofi ile aynı mahallede oturuyordum. Görünce tanıdım, boğuşma sırasında da tabancasını düşürdü" diyerek 7.65 mm çaplı ruhsatsız tabancayı polise teslim etti. Polis, Acar’ın teslim ettiği tabancayı incelemek için tutanakla teslim aldı.
 
İTİRAF ETTİ
 
Gözaltına alınarak Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen zanlılar, yapılan sorgularında suçlarını itiraf etti. Soygun planını olaydan 2 gün önce yaptıklarını belirten Muhammet Sayar, "Soygun yapmaya karar verdik. Silahları saklamak kolay alacağı için çarşaf giymeye karar verdik. Böyle olunca hem tanınmayacaktık, hem de soyguncuların Suriyeli olabileceğini düşünen polisi yanıltmış olacaktık. Kocavezir Mahallesi’nde bir işyerinden 200 lira karşılığında 2 çarşaf aldık. Pazartesi günü de silahları temin ettik. Ama kuyumcunun direneceğini hesaplamamıştık. Üzerimize saldırınca panikledik" diye ifade verdi.
 
SİLAH BENİM DEĞİL
 
Gasp Bürosu’ndaki ifadesinde kendisinde tabanca olduğunu ifade eden Sofi, "Elimde 14’lü olarak tabir edilen 9 mm çaplı tabanca vardı. Kuyumcu üzerime atlayınca silah elimden düştü. Ben de eğilip almaya fırsat bulamadım" dedi. Sofi, kuyumcu Sadık Acar’ın teslim ettiği 7.65 mm. çaplı tabancanın kendisine ait olmadığını iddia etti. Sofi’nin iddiası üzerine kuyumcuya tekrar giden polis ekipleri, yaptıkları aramada, 9 mm çaplı ruhsatsız bir tabanca ele geçirdi.
 
’YALAN SÖYLEDİM’
 
Ruhsatsız silah bulundurmaktan işlem yapılan Sadık Acar, "Açığım vardı. Ben de ruhsatlı silahın yanında bir tane de ruhsatsız tabanca vardı. Boğuşma sırasında soyguncunun düşürdüğü tabancaya baktım, bende bulunandan iyiydi. Aklıma, değiştirmek geldi. Nasıl olsa, ikisi de ruhsatsızdı, soyguncuların da doğru söyleyeceğini tahmin edemedim" diyerek yalan söylediğini itiraf etti.
 
Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki sorguları tamamlanan çarşaflı soyguncular Muhammet Sayar ile Mazlum Sofi ve gözcülük yaptığı belirlenen Ruhyettin Demir adliyeye sevk edildi.
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER