Kuşadası'na Özgecan Aslan Parkı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, Mersin’de geçen yıl 11 Şubat’ta evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen 19 yaşındaki Özgecan Aslan’ın anısa yaptırılan park, törenle açıldı. Açılışta, gökyüzüne beyaz güvercinler bırakıldı. Özgencan’ın babası Mehmet Aslan açılıştaki konuşmasında, "Bu dünyayı bundan sonra cennete çevirecek olan birileri varsa onların kadınlar olduğunu düşünüyorum. Bu park her ne kadar Özgecan’ın ismini taşısa da kızların, kadınların uğradığı saldırıların sembolüdür" dedi.

Kuşadası'na Özgecan Aslan Parkı
Kadınlardenizi Mahallesi’ndeki 3 dönümlük alana belediye tarafından yaptırılan içinde çocuk oyun grupları ve yürüyüş parkuru bulunan Özgecan Aslan Parkı’nın açılışı için düzenlenen törene Özgecan Aslan’ın babası Mehmet Aslan’ın yanı sıra CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci, CHP’li Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ile çocunluğunu kadınların oluşturduğu kalabalık bir topluluk katıldı. Başkent Ankara’daki bombalı terör saldırısında ölenlerin de anıldığı buruk geçen törende konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, "Ateş düştüğü yeri yakar deniliyor. Aslında bu ateş hepimizi yakıyor. Gerekli önlemler alınmazsa bu ateşin hepimizi küle çevireceğini görmemiz gerekiyor" dedi.
 
Kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen vahşice işlenmiş bir cinayete kurban giden Özgecan Aslan’ın ismini belediye meclisi kararı ile açılışını yapacakları parka verdiklerini belirten Başkan Kayalı, "Parka, Özgecan’ın ismini vermekteki amacımız, onun şahsında şiddete kurban giden tüm kadınları anmak ve onları unutmadığımızı göstermekti. Şiddet ancak bilinç ve farkındalık oluşturularak artırılabilir. Bu da eğitimin yanı sıra, geliştirilecek sosyal projeler ve eğitim projeleri ile geliştirilebilir. Gencecik yaşında aramızdan koparılan Özgecan Aslan’ın isminin bu parkta çocuk ve kuş sesleri arasında yaşasın ve hiç unutulmasın istedik" dedi.
 
"ÖZGECAN HER EVİN KIZI OLMUŞ"
Özgecan’ın babası Mehmet Aslan’da "Benim Özgecan’ım, bizim Özgecan’ımız her evin kızı olmuş. Her evin kızı da benim kızımdır" diyerek konuşmasına başladı. Aslan, "Bu dünyayı bundan sonra cennete çevirecek olan birileri varsa onların kadınlar olduğunu düşünüyorum. Bu park her ne kadar Özgecan’ın ismini taşısa da kızların, kadınların uğradığı saldırıların sembolüdür. Şimdiye kadar kadınların kızların Özgecan’ların uğradığı haksız saldırıların karşısında birilerinin çok ciddi şekilde düşünmesi gerekiyor. Düşünmesi gerekenler ya yeteri kadar sevmiyor ya yeteri kadar inanmıyor ya da yeteri kadar düşünmüyorlar. Sevindirici olan yasalar ve mahkemelerin değişmediği bir ortamda artık hakimler bu tür olaylarda en ağır cezayı veriyor, cezalarda iyi hal indirimi yapmıyor" dedi.
 
BEYAZ GÜVERCİN SALDILAR
CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız da konuşmasında kadınlara şiddet ve geldiği boyutunu anlattı. Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Özer Kayalı, Özgecan’ın babası Mehmet Aslan, milletvekili Hüseyin Yıldız gökyüzüne beyaz güvercin bıraktı. Güvercini bir süre elinde tutan ve Mersin’e götürmek istediğini söyleyen Aslan’a Belediye Başkanı Kayalı, başka bir güvercin sözü verdi. Bunun üzerine Aslan, elindeki güevircini özgürlüğe bıraktı.
 
Park tabelasının üzerindeki örtü açıldıktan sonra, kızı Özgecan’ın ismini taşıyan harfleri bir süre okşayan Mehmet Aslan, açılışa katılanların gözlerini dolmasına neden oldu.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER