Kura Çekilişinde Gerginlik

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) eski hükümlü kadrosuna alınacak 12 kişi için yapılan kura çekilişi, 6 topta 2 farklı numara yazıldığının tespit edilmesi üzerine yarıda kaldı. Adaylar ile kura çekilişini yapanlar arasında çıkan gerginlik, büyümeden önlendi. 

Kura Çekilişinde Gerginlik
4857 sayılı İş Yasası’nın, ’Kamu kurumları, kontenjan dahilindeki işçi sayısının yüzde 2 oranında eski hükümlü çalıştırmak zorundadır’ maddesi kapsamında TTK’ya alınacak 6 şoför, 4 meydan işçisi, 1 aşçı ve 1 iş makinası operatörü olmak üzere toplam 12 işçi için, 336 kişi Çalışma ve İş Kurumu’na başvurdu. Başvuruların sona ermesinin ardından TTK İş Sağlığı, Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığı’nda kura çekimi yapıldı. Talih oyunlarında kullanılan şans topları ile noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekilişinde iş başvurusunda bulunanlar büyük heyecan yaşadı. Meydan, aşçı ve iş makinası operatörlüğü için kura çekilişlileri sorunsuz sona erdi. Şoförler için yapılan kura çekilişinde ise 6 asil belirlendikten sonra yedeklerin kura çekilişine geçildi. 
 
6 TOPTA İKİ FARKLI NUMARA TESPİT EDİLDİ 
Çekiliş sırasında 117 numaralı topun arkasında 1 numarasının yazdığını gören adaylar, hile olduğunu ileri sürerek çekilişi durdurdu. Yapılan kontrollerde 134, 118, 151, 116 ve 111 numaralı toplara da 2 farklı numara yazıldığı tespit edildi. Bunun üzerine adaylar ile TTK yetkilileri ve kurayı gerçekleştiren noter arasında gerginlik yaşandı. Çekilişin hileli olduğunu söyleyen adaylar, kuranın iptal edilmesini istedi. Adaylar, hileli olduğunu düşündükleri 6 topu alarak tutanak tuttu. Toplar, toplantı salonuna gelen polise teslim edildi. Polis, şikayetçi olan adayların isimlerini alarak ortamı sakinleştirdi. Kurum yetkilileri, topları hazırlayan ve kontrolünü sağlayan noterin yanlışı sonucu 6 topun kurada kullanıldığını söylediler. Kura çekilişinin, TTK komisyonunun vereceği karara göre daha sonra netleşeceği açıklandı. 
 
ÇEKİLİŞİN İPTAL OLMASINI İSTEDİLER 
Adaylardan Kemal Kılıç, 160 kişinin şoför kadrosu için başvurduğunu ve 6 topta 2 farklı numara yazıldığını tespit ettiklerini söyledi. Kılıç, şöyle konuştu: "6 topta farklı 2 numara var. 117 dendi arkasından 1 çıktı. Yeniden çekilişin gündeme gelip yapılmasını istiyoruz. Bu çekilişin bizim açımızdan yasal olmadığını düşünüyoruz. Biz topları polise teslim ettik. Çekilişin tekrar edilmesini istiyoruz."
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2016, 19:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER