Küçük Mucit Altınla Ödüllendirildi

Bir bot üzerine monte ettiği sistem ile yürüyerek 9 voltluk elektrik üretmeyi başaran Mersin’in Erdemli İlçesi’ndeki Akdeniz Ortaokulu öğrencisi Furkan Faruk Aslan, Kaymakamlık, milli eğitim ve okul aile birliği tarafından altınla ödüllendirildi.

Küçük Mucit Altınla Ödüllendirildi
 
8’inci sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Furkan Faruk Aslan, teknoloji tasarım öğretmeni Nazan Ayar’ın önderliğinde, botun altına yerleştirdiği mıknatıslı dinamo sayesinde 9 voltluk elektrik üretmeyi başardı. Yürüyerek bir cep telefonunu şarj etmeye yetecek miktarda enerji üretebilen projenin Türkiye’de dikkat çekmesi üzerine Aslan, beraberinde anne Emra, baba Faruk, Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Güven, öğretmen Nazan Ayar ve okul idarecileriyle birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin’i ziyaret etti. Öğrenciyi başarısından dolayı tebrik eden Metin, "Bot üzerine yapmış olduğu sistem ile elektrik üretip ve cep telefonu şarj edilebilmesi mükemmel bir buluş. Kendisini tebrik ediyorum" diyerek Aslan’ı Cumhuriyet altınla ödüllendirdi.
 
Başarılı öğrenci daha sonra Kaymakamı Osman Taştan’ı makamında ziyaret etti ve yanında getirdiği elektrik üreten botunun nasıl çalıştığını anlattı. Aslan’ın başarısının gurur verici olduğunu belirten Taştan şunları söyledi:
 
"Furkan dünyada birçok bilim insanı varken ve aklına gelmeyen bir şeyi düşünerek hayata geçirmiş ve gelecekte insanlığa büyük hizmet verecek bir buluşun önünü açmıştır. İlçemizde böyle güzel düşüncelerle insanlığa hizmet eden öğrencilerimize Kaymakamlık olarak her zaman destek vereceğiz. Furkan, çok çalışkan ve bu tür işlere ilgisi olan bir çocuğumuz. Kendisini tebrik ediyorum. İnşallah ilerleyen zamanlarda Furkan’ın bu buluşu tüm insanlığın hizmetine sunulur."
 
Konuşmanın ardından Kaymakam Taştan ve Okul Aile Birliği Başkanı Güven, Aslan’a ayrı ayrı Cumhuriyet altını hediye etti.
Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER