Kredi İle Yemek Kitabı Çıkardı

Erzincan Üniversitesi Turizm Otelcilik Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü öğretim görevlisi Sara Yelegen, 3 yıldır üzerinde çalıştığı ’Erzincan Mutfak Kültürü ve Yemekleri’ kitabını bankadan çektiği krediyle bastırdı. Kitabı hazırlamak için köy ve ilçeleri tek tek dolaşıp 2 bin 200 kilometre yol yapan Sara Yelegen, 60 yaşın üzerinde kadın ve erkeklerle görüşüp yöresel yemekler hakkında bilgi topladı.

Kredi İle Yemek Kitabı Çıkardı
 
10 yıldır Erzincan’da yaşayan ve Erzincan Üniversitesi Turizm Otelcilik Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü’nde öğretim görevlisi olan bekar 47 yaşındaki Sara Yelegen, Erzincan mutfağı üzerine 3 yıl boyunca çalıştı. Kente ait daha önce böyle bir kitap olmamasından yola çıkan Yelegen, 2 bin 200 kilometre yol katederek, 30 civarında köy gezdi. Kentin tüm ilçelerini de dolaşan Yelegen, gezdiği yerlerde 60 yaş üzeri kişilerle  Erzincan yemekleri üzerine röportajlar yaptı. 229 sayfalık kitabı tamamlayan Erzurumlu Sara Yelegen, sadece bir işadamından basım konusunda 6 bin lira maddi destek sağladığını, kendisi de bankadan 11 bin lira kredi çekerek 1000 kitap bastırdığını söyledi. 130 YEMEKTEN 100’Ü YAPILMIYOR
 
Sara Yelegen’in bastırdığı kitap Erzincan mutfağı üzerine yapılan ilk çalışma oldu. Kitapta yaklaşık 130 yemek tarifi yer alırken, bunlardan 30’unun il genelinde halen yapıldığı, diğer 100 civarında yemeğin ise yapılamadığı belirtildi. Bazı yemeklerin tarifi ise yaşlıların anlatımı ile oluşturuldu.
 
’GELECEK NESİLLERE MİRAS’
 
Erzincan’da sofra kültürü ve yemekleri ile ilgili daha önce böyle bir çalışma yapılmadığını fark ettiğini belirten Sara Yelegen şunları söyledi:
 
"Gelecek nesillere bir miras olması açısından, günümüzde de bu kültürü merak eden, mutfak şeflerine, gurme yazarlara aynı zamanda bir kaynak olması için bu kitabı yazmaya karar verdim. Kendi imkanlarımla hazırladım ve bastırdım. Şu anda isterim ki resmi yetkililer, kütüphaneler, Kültür Müdürlükleri buna sahip çıksın. En azından İnternet’te Erzincan yemekleri arandığında, sadece leblebi ve kete çıkmasın. Erzincan yemek tarifleri çıksın. Literatürüne girmesini isterim. Şehrimizdeki ileri gelen kurum yetkililerinin de sahip çıkmasını arzu ediyorum. İş adamlarından, Ticaret Odası’ndan destek görüyorum. Bana ‘Siz yeter ki yazın, biz basarız’ diye söz verildi. Ancak bu anlamda biraz yalnız kaldım. Buna rağmen çok mutluyum. Gerçekten hayatımın zevkli günlerini yaşadım. 60 yaş üzeri yöre insanı ile tanıştım. Geçmişe dair kültür izlerini tanıdım ve gelecek nesillere de böyle bir eser bırakmanın mutluluğunu yaşıyorum."
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2015, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER