Köpek Leşleriyle Belediye Protestosu

Eskişehir’de bir grup hayvansever, CHP’li Tepebaşı Belediyesi’nin sahipsiz kedi ve köpekleri itlaf edip açtıkları çukurlara toplu olarak gömdüğünü öne sürdü. Hayvanseverler çukurdan çıkardıkları 7 köpek yavrusu leşini CHP seçim bürosunun önüne getirip belediyeyi protesto etti.

Köpek Leşleriyle Belediye Protestosu
Hoşnudiye Mahallesi Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi’ndeki CHP seçim bürosu önüne gelen hayvanseverler, yanlarında getirdikleri siyah poşetin içerisinden köpek yavrularını leşlerini çıkarıp yere bıraktı. ’Tepebaşı Belediyesi hayvan katlediyor’ yazılı pankart açan hayvanseverlerle seçim bürosundaki CHP’liler arasında tartışma çıktı. CHP’liler tepkilerini belediye önünde göstermeleri gerektiğini söyleyince, "Belediye sizin partinizden. Bu yüzden buradayız. Belediye önüne de gideceğiz" dedi.
 
Bir partili, hayvanseverlerin yanına gelerek "Hayvan haklarını biz de savunuyoruz. Burada demokratik bir şekilde tepkinizi gösterebilirsiniz" diye konuşunca hayvanseverler tarafından alkışlandı.
 
54 HAYVAN ÇIKARDIK
 
Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Duygu Kurt, geçen ay Zincirkuyu ile Aşağı Söğütönü Mahallesi arasında kalan Tepebaşı Belediyesi’nin moloz döküm alanında toprağa gömülü çok sayıda kedi ve köpeği ölüsü bulduklarını söyledi. Kurt, aynı bölge yanında yeni bir hayvan toplu mezarı ortaya çıkardıkları belirtti. Burada aralarında çok sayıda yavrunun da olduğu 54 adet köpek ve kedi ölüsü bulduklarını söyleyerek şöyle konuştu:
 
"Geçen Salı günü orada çukur açıldı. Salı akşamı atmaya başladılar. Çukura girip 54 hayvan çıkardık. Buraya gizli saklı hayvan gömmeye devam ediyor Tepebaşı Belediyesi. Ve bunu hiçbir şekilde kabul etmeyip komplo teorisi kurduğumuzu söylüyorlar. Kesinlikle Tepebaşı Belediyesi hayvanları öldürüp o çukurlara atıyor. Biz bu konuda CHP’den kendi aralarındaki insanları, bunları yapan insanları temizlemesini istiyoruz. Özellikle Tepebaşı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürünün kesinlikle istifasını istiyoruz. Açtıkları çukur yavru köpek ve kedilerle dolu. Bir kısmını getirdik. Bize bunların trafik kazalı, hastalıktan ölmüş oldukları söyleniyor. Ancak hayvanların hiçbirinde bir şey yok. Zaten yavru köpekleri komple öldürmüşler. Hiç uğraşmak istemiyorlar onlarla. Yavru kedileri komple öldürmüşler. Herkes de bunu artık öğrensin ve CHP, içindeki pislikleri temizlesin artık. Şimdiye kadar içlerinde bir küpeli çıkardık. Diğerleri küpesizdi. Bana göre belediye topluyor barınağa daha girmeden, böyle etrafta hepimizin bildiği sevdiği hayvanları değil, arkası kollanacak hayvanları değil, kırsaldan gelen hayvanları, köpeklerin doğurmuş oldukları yavrularını öldürüyorlar. Ama hepimizin bildiği, kolladığı ya da benim gönderdiğim hayvana dokunmuyor. Çünkü arkasını kollayacağımı biliyor." 
 
BELEDİYE YAZILI AÇIKLAMA YAPMIŞTI
 
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri geçen ay hayvansevererin Zincirlikuyu Mahallesi’nde toplu hayvan mezarlığını ortaya çıkarmaları üzerine yazılı açıklama yapmıştı. Açıklamada, "Hayvan Barınağımıza trafik kazalı veya sokakta ölü olarak bulunan, hasta, zayıf ve güçten düşmüş pek çok hayvan intikal etmekte. Bakım ve tedavileri yapılanlar yasa gereği alındıkları yere bırakılmakta ya da sahiplendirilmektedir. Bu arada tedavi sürecinde yaşamını yitiren veya ölü bulunan hayvanlar söz konusu edilen alana gömülmektedir. Hayvan Barınağında hayvanların öldürüp bu alana gömüldükleri yolundaki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" denilmişti.
Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER