Köpeğin Ağzından Aldılar

Muş’un merkez Soğucuk köyü kırsalındaki sazlıkta iki balıkçıl kuşu sokak köpeğinin saldırısına uğradı. Balıkçıl kuşlarından birini yiyen köpek, diğerini de yemek üzereyken çobanlar tarafından fark edildi. Çobanlar, köpeğin ağzından yaralı halde kurtardıkları balıkçıl kuşunu veterinere götürdü. Doğa Koruma ve Milli Parklar Muş Şube Müdürlüğü’nde koruma altına alınan kuş, tedavi için Van 100’üncü Yıl Üniversitesi’ne gönderildi.

Köpeğin Ağzından Aldılar
 
Muş Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Tarih ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Avcı, Soğucak Köyü kırsalında hayvan otlatan çobanların köpeğin ağzından aldığı 2 yaşlarındaki Erguvani Balıkçıl kuşa veteriner hekim tarafından müdahale edildiğini belirtti. Balıkçıl kuşun hayati tehlikesinin bulunduğunu ifade eden Avcı, "Balıkçılı tedavi olması için Van 100’üncü Yıl Üniversitesi’ne gönderdik. Balıkçıl tamamen iyileştikten sonra olay yerinden yaklaşık 2 kilometre güneydeki sazlık alana bırakılacak. Muş’ta 100 kadar balıkçıl yaşıyor "diye konuştu.
 
Soğucak köyünden Yusuf Söylemez, "Balıkçıl kuşunu köpeğin ağzından köyümüzün hayvanlarını otlatan çobanlar kurtarmış. Çobanlar hayatını kurtardığı kuşu köye getirdi. Biz de vakit geçirmeden köyün minibüsü ile veteriner hekime götürdük. Veteriner hekim gerekli müdahaleyi yaptıktan sonra kuşu yetkililere teslim etti. Umarız kısa sürede iyileşir ve yeniden doğadaki yerini alır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER