Kış Yorgunluğunu Ciritle Atıyorlar

Kars’ın Selim İlçesi’nde ata sporu cirit yaşatılmaya çalışıyor. Hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan ciritçiler, uzun ve sert geçen kara kışın yorgunluğunu cirit oynayarak atıyor. Oynanan özel karşılaşmalarda dört nala sürdükleri atlarının üzerinden zaman zaman dengelerini kaybedip düşen ciritciler ölümle burun buruna geliyor.

Kış Yorgunluğunu Ciritle Atıyorlar
 
Selim İlçesi’ne bağlı Aşağı Sallıpınar Köyü’nde bu hafta sonu düzenlenen gösteri maçı izleyenleri heyecanlandırdı. Zeminde karların erimesiyle oluşan çamur ciritçileri zor durumda bıraktı. Bazı ciritçiler atları ile birlikte düşerek yaralanma tehlikesi geçirdi. Ciritçiler buna rağmen yeniden atlarına binerek karşılaşmaya devam etmesi karşılaşmadaki heyecanı artırdı. Köylüler de oynanan cirit karşılaşmalarına yoğun ilgi gösterdi. 7’den 70’e cirit alanına toplananlar, büyük bir heyecanla müsabakayı izledi.
 
Bölgede geçimlerini yaptıkları besicilik ve tarımın yaz aylarında yoğun olması nedeniyle genellikle kışın karla kaplı arazide at koşturan Karslı ciritçiler, ata sporu ciridin gelecek nesillere aktarmak için hafta sonları Selim İlçesinin köylerinde gösteri maçları düzenliyor.
 
Adrenalin dolu cirit karşılaşmasında sporcular,zaman zaman attan düşerek tehlikesi geçirmelerine rağmen hiç bir şey olmamış gibi yeniden ata binip sahadaki yerini alıyor. 5-10 bin liraya satın aldıkları atları için hiçbir masraftan kaçınmayan ciritçiler, şöyle dedi:
 
"Ne futbol, ne basketbol ne de bir başka spor dalı bize ciritn verdiği zevki veremez. Çetin geçen kara kışın yorgunluğunu böyle atıyoruz. Havaların sıcak gitmesi ile cirit oynadığımız alanlar toprakla kaplanınca düşmeler biraz acı veriyor. Ata sporunun verdiği o zevk bize acımızı unutturuyor."
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2016, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER