'Kıdem Tazminatını Yedirtmeyeceğiz'

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Kırşehir’de DİSK’e bağlı sendika işçileriyle bir araya geldi. Serdaroğlu, ’’Kıdem tazminatı hakkımız kimseye yedirtmeyeceğiz’’ dedi. 

'Kıdem Tazminatını Yedirtmeyeceğiz'
 
Terme Caddesi’ndeki üzerinde toplanan işçilere konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, "Sermayenin ve AKP hükümetinin işçi sınıfının kazanılmış haklarını talana yönelik saldırılarının ardı arkası kesilmiyor. Şimdi de hükümet çalışma yaşamını derinden etkilecek yasa tasarılarını ard arda hayata geçirmeyi planlıyor. Bu adımlar işçileri kazanılmış haklarını ellerinden alırken, kölelik koşullarında çalışmayı dayatıyor. Köle olmayacağız. Bu yasalardan biri geçtiğimiz günlerde Sağlık, Aile ve Çalışma Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşülmesi tamamlanan kiralık işçi bürolarına geçici iş ilişkisi koruma yetkisi veren yasa tasarısıdır. Bu yasayla birlikte işçi simsarlığı yasalaşan, düzenli istihdamın sonu gelecek. İşçilerin geleceği, sağlığı ve kazanılmış olan emeklilik yıllık izin, kıdem tazminatı gibi hakları ellerinden alınacak. En önemlisi da bu yasanın hayata geçirilmesi ile birlikte kiralık işçiler en temel haklarından olan sendikalaşma, toplu sözleşme ve grev hakkını kullanamaz hale gelecekler. Kiralık işçilik, düzenli istihdamın ve toplu sözleşmeli çalışma yaşamını baskı ve tehdit altında almanın ücretlerin aşağıya çekmenin, yoksullaşmanın aracı haline dönüşecek" dedi. 
 
KIDEM TAZMİNATIMIZA DOKUNDURTMAYIZ 
 
Kıdem tazminatı ile ilgili yapılması düşünülen düzenlemeyi de eleştiren Serdaroğlu, şunları kaydetti: "İşçinin çalışma hayatındaki yıpranması, iş güvencesi, işsiz zamanlarında geçinmesinin büyük bir yardımcı olan kıdem tazminatı gasplarını beraberinde getirdiği ortada. Mevcut koşullarda bile aldatmacadan ibaret olduğu, hak gasplarını beraberinde getirdiği ortada. Mevcut koşullarda bile emekli olmak zorken, işçilerin kıdemlerinin fonda biriktirilecek hikayesi büyük bir aldatmacadır. Bizler DİSK’e bağlı Birleşik Metal-iş Sendikası olarak iş güvencemiz olan kıdem tazminat fon adı altında talan edilmesine dün izin vermediğimiz gibi bugünde vermeyeceğiz. İstihdam koşullarında çalışmak ve kıdem tazminatı işçilerin vazgeçmeyeceği haklardandır. Çalışma hayatının tüm risklerini ’esneklik’ adı altında işçilerin sırtına yüklenmesini asla kabul etmiyoruz. Dizlere kölelik koşullarında çalışma dayatan, sağlığımızı geleceğimizi tehdit eden, güvencesizleştiren ve işçilerin alınıp satılmasına izin veren güvenceli esneklik adı altında süslemesi yapılan kölelik yasasının da yasalaşmaması ve meclisten çekilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Birleşik Metal-lş Sendikası üyesi işçiler haklarına sahip çıkmak için alanlarda eylemlerine devam ediyor. Emekten yana herkesin sendika ve konfederasyonları sermayenin en büyük saldırısı olan başta esneklik uygulamaları ve kıdemin gaspına karşı her türlü mücadeleyi hayata geçirmelidir."
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 21:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER